Ofiste Yoruldunuz mu? Kısa Bir Mola Verin

0
151
Fotoğraf: Andrew Neel

Yapılan son araştırmalar, insanların yoruldukları günlerde iş yerinde daha fazla “mikro mola” verdiklerini; fakat bunun kötü bir şey olmadığını gösteriyor. Araştırmacılar verilen bu mikro molaların, çalışanların sabah yorgunluğundan kurtulmasına ve gün içinde işlerine daha sıkı sarılmasına yardımcı olduğunu bulmuş.

Söz konusu mikro molalar, iş gününde verilen kısa, istemli ve doğaçlama aralar şeklinde tanımlanıyor. Mikro molalar arasında atıştırma yemek, iş arkadaşıyla sohbet etmek, gerinmek veya bir kelime bulmacası çözmek gibi keyfi faaliyetler yer alıyor.

North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı psikoloji profesörü ve çalışmanın eş yazarı olan Sophia Cho, “Bir mikro mola, kısa süren bir ara verme şeklinde tanımlanıyor” diyor. “Fakat beş dakikalık bir mola, eğer doğru zamanda verirseniz çok faydalı olabilir. Bizim çalışmamız, çalışanlara ihtiyaç duydukları zaman mikro mola verme özgürlüğü sunmanın şirketlerin yararına olduğunu gösteriyor; mikro molalar, çalışanların enerjilerini etkili şekilde yönetmesine ve gün içinde işlerine bağlanmasına yardımcı oluyor.”

North Carolina Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here