Öğrenciler, Yeni Araç ile Sahte Görüntü ve Videoları Daha İyi Tespit Ediyor

0
Fotoğraf: Matheus Bertelli/Pexels

Uppsala Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, kullanıcıları sosyal medyada sunulan haberler, görüntüler ile videoları değerlendirmek üzere eğiten ve kendi kendine yürütülen dijital bir test geliştirmiş. Kişilerin kendi kendine yaptığı bu test, bilimsel bir çalışmada da değerlendirilmiş ve araştırmacıların, söz konusu aracın öğrencilerin dijital kaynaklara eleştirel düşünce uygulama kabiliyetini gerçekten geliştirdiğine yönelik hipotezi doğrulanmış.

Bu yeni araç ve üzerinde yapılan bilimsel inceleme, genç insanların dijital kaynaklara yönelik eleştirel farkındalık kapasitesini geliştirmek üzere yeni yöntemlerin araştırıldığı Haber Değerlendirici projesinin parçasını oluşturuyor. Dijital kaynaklara yönelik eleştirel farkındalık, dijital okur yazarlığın önemli bir bileşeni konumunda.

Uppsala Üniversitesi’nde yardımcı profesör olarak çalışan Thomas Nygren, şöyle söylüyor: “Projenin araştırma lideri olarak, yanlış yönlendiren bilgilere karşı bu tür bir araç geliştirmenin ne kadar karmaşık bir şey olduğunu görünce şaşırdım. Büyük ölçekte kullanılabilen bir araçtan bahsediyorum. Belli ki dijital kaynakları eleştirel şekilde değerlendirmek karmaşık bir faaliyet. Çeşitli tasarımlar ve testler üzerinde yıllardır çalışıyor ve okul ortamlarında önemli deneyler yapıyoruz. Artık nihayet, açık şekilde işe yarayan bir aracımız var. Oluşan etki belirgin biçimde olumlu ve şimdi Haber Değerlendirici sitemiz http://www.newsevaluator.com adresinde, kendi kendinize yapabileceğiniz bir test sunuyoruz. Bu sayede herkes kendini ücretsiz olarak test edebilir.”

Araç, öğrencilerin internette kendi kendilerine çalışmasına olanak sağlayan biçimde yapılandırılmış. Öğrenciler, haberleri sosyal medya formatında, resim veya videolar ile birlikte görüyor ve bunların ne kadar güvenilir olduğunu belirlemeye çalışıyorlar. Örneğin, Parmesan peynirinde gerçekten odun hamuru var mı?

“Öğrenciler için hedef, neyin doğru olmadığını daha iyi ortaya çıkarmalarını sağlamak fakat aynı zamanda, başlangıçta öyle görünmese bile neyin doğru olabileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak.”

Uppsala Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz