Öğrenme İsteği Yaşla Birlikte Neden Azalıyor?

0
Çizim: Christine Daniloff/MIT

İnsanlar yaşlandıkça, yeni şeyler öğrenme veya günlük faaliyetlere katılma isteklerini sıklıkla kaybediyorlar. Şimdiyse Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları bir araştırmada bu tür bir motivasyonu sürdürmede çok önemli olan bir beyin devresi belirlemişler.

Bu sinir devresi, belirli bir faaliyetin getirdiği bedel ile ödülü değerlendirmeyi gerektiren kararlar vermeyi öğrenmede özel önem taşıyor. Araştırmacılar bu devreyi yeniden harekete geçirerek, yaşlı farelerin bu tip öğrenme faaliyetlerine katılma isteklerini artırabildiklerini göstermişler. Devreyi baskıladıklarında ise motivasyonu azaltmışlar.

MIT’de McGovern Beyin Araştırma Enstitüsü üyesi olan profesör Ann Graybiel şöyle söylüyor: “Yaşlandıkça, pek çok şeye karşı enerjimizi kaybediyoruz. Bu enerji veya katılım, sosyal sağlığımız ve öğrenme için önem taşıyor. Fakat eşlik etmiyor veya katılmıyorsanız, öğrenmek zor.”

Söz konusu sinir devresi, beyindeki bazal ganglionun bir bölümü olan striatumda yer alıyor. Burası; alışkanlık oluşumu, istemli hareket kontrolü, duygu ve bağımlılıkla ilişkili beyin merkezlerinin toplandığı bir yer.

Anne Trafton/Massachusetts Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz