Olimpiyat Oyunlarında Hava Kirliliği

0

pia20885

Resimde görülen siyah işaret Maracanã Stadyumu’nun konumunu göstermektedir. Sağdaki resim ise soldaki imajın hava partikül verisi ile kaplanmış halini göstermektedir. Rio çevresindeki gökyüzü, üzerinde hafif sis görülen şehirlerdeki ile hemen hemen aynı düzeyde hava kirliliğine sahip.

Olimpiyatlarda soluğunuzu kesecek birçok olay mevcut: Hayranlık uyandıran açılış seremonileri, atletizm, yeşil renkli havuz(lar). Şimdi listeye bir madde daha ekleyebiliriz: Hava kirliliği!

Yukarıdaki görüntü NASA’nın Terra uydusunun üzerindeki Çok-açılı SpektroRadyometre Görüntüleme (MISR) cihazı tarafından 2 Ağustos’da çekildi. Elde edilen görüntü kirli su karışmış kanalları ve Zika virüsü taşıyan sivrisinekleriyle tartışma konusu olan Rio de Janerio kentindeki artan hava kirliliği seviyesini göstermektedir.

Açık olmak gerekirse, MISR tarafından görüntülenen hava kirliliği, Beijing gibi hava kirliliğinin tehlikeli düzeylere çıkabildiği şehirlerin bulunduğu Çin’deki kirli hava kütlesi ile karşılaştırılamaz. Çin’deki hava kirliliğinin hafif bir sisten daha fazlası olduğu aşikar. Ancak, elde edilen görüntü MISR’ın kabiliyetlerini göz önüne seriyor. Araştırıcılar, yakın zamanda tüm dünya etrafındaki farklı konumlardan MISR ile çekilecek ve halkın kullanımına açık duruma getirilecek hava partikül kirliliği görüntülerinin oluşturulmasını planlıyorlar.


Erman Salih İstifli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz