Ölümcül Süper Hücre Fırtınalarının Öncesinde Neden Buz Bulutları Oluşuyor?

0
Gök gürültülü bir fırtınanın üzerinde oluşan bulutlar. Görüntü: NASA

Şiddetli ve gök gürültülü bir fırtınanın kasırga, kuvvetli rüzgar veya dolu meydana getirmesinden hemen önce tuhaf bir şey oluyor: Örs Üzeri Sirüs Bulutu (AACP) şeklinde bilinen bir su ve buz bulutu, fırtına bulutlarının tepesinde ve rüzgar yönünde dalgalar halinde ilerliyor. Bulut, olağanüstü hava olayları bakımından bir tür erken uyarı sistemi görevi görüyor.

Şimdiyse bilim insanları, söz konusu bulutlara neyin sebep olduğunu bulduklarını düşünüyor. Hava yukarı yükselip daha sonra yeniden fırtına bulutlarına düştüğünde, hidrolik sıçramalar şeklinde bilinen olaylar meydana geliyor. Hidrolik sıçramalar, alt kısımdaki durgun suya çarpan şelale köpüklü bir bulut meydana getirdiği zaman da ortaya çıkıyor.

Yeni çalışmanın ardındaki araştırmacılara göre elde edilen bulgular; kasırga, kuvvetli rüzgarlar ve dolu fırtınalarının tehlikesi konusunda yerdeki insanlara önceden uyarı sağlayabilir; özellikle de mevcut Doppler radar sistemi teknolojisinin çalışmadığı veya kullanılamadığı yerlerde…

Stanford Üniversitesinde çalışan ve makalenin baş yazarı olan atmosfer bilimci Morgan O’Neill, “Eğer korkunç bir fırtına olacaksa, bunu uzaydan görebiliyoruz” diyor. “Kasırgaları göremiyoruz çünkü fırtınaların altında gizleniyorlar. Üst kısımları daha iyi anlamamız gerekiyor.” Çalışma Science bülteninde yayımlandı.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz