Örümcek Ağıyla Daha İyi Yarı İletkenler

0

Ses sevenler ve yenilenebilir enerji çılgınları , güzel haber! Örümcek korkusu olanlar, dikkat!

Phys.org’a göre, Nature Materials dergisinde yayımlanan yeni araştırmalar gösteriyor ki, yarı iletkenlerin elektronları yönlendirmesi gibi, örümcek ağına benzer malzemeler de ses ve ısının yönlendirilmesinde kullanılabilir.

Avrupa ve Singapur’daki Rice Üniversiteleri’nde eş zamanlı olarak sürdürülen araştırma, örümcek ağında bir fonon bant boşluğu olduğunu göstererek bir buluşa imza attı. Fononlar ses dalgasının bir parçası ve bir yarı iletkende elektronlar gibi davranabilen bir parçacık. Bant boşlukları ise yarı iletkenlerin yarı iletken olduğu alanlar (iletkenliği engelleyen yalıtkanların veya iletimi artıran iletkenlerin aksine).

Rice Mühendislik’ten Dean Edwin Thomas’ın belirttiğine göre: “Fononik kristaller size ses dalgalarını yönlendirme yeteneği sağlar ve çok küçük ses dalgaları ve yeterli yükseklikte frekansa erişirseniz ısıdan bahsediyor olursunuz. Isıyı bu yöne, ya da diğer yöne aktarabilmek, veya hiç akmamasını sağlamak, daha önce yalıtkan olmayan bir malzemeyi ısı yalıtkanı haline getirebileceğiniz anlamına gelir.” Bu, fotonları fononlara dönüştüren veya ışığı sese dönüştüren filtrenin geliştirilmesi gibi, yakın zamandaki süper ince malzeme araştırmalarının sonucunda ortaya çıkan bir özellik.

Doğrusal olmayan yüksek-frekanslı foton kontrol araştırmaları, bant boşluğu sorunları olan iki boyutlu süper iletken grafen gibi hiper-ince malzemelerin bulunmasında önemli sonuçlar içeriyor. Örümcek ağının mikroyapıları bant boşluğu oluşturulmasının artırılması hedefine destek sağlayabilir. Örümcek ağının özellikleri ayrıca, benzer polimerlerde elastiklik ve ses testleri için örnek alınabilir.


Zeren Sözeri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz