Ötegezegenlerde de Yağmur Yağıyor

0
4
Fotoğraf: PublicDomainPictures/Pixabay

İnsanlık belki de günün birinde, başka bir yaşanabilir gezegene adım atacak. Bu gezegen, Dünya’dan çok farklı bir görünüme sahip olabilir. Fakat bir şey tanıdık gelecek: O da yağmur.

Harvard Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, yeni yayımlanan bir makalede yağmur damlalarının farklı gezegen ortamlarında kayda değer ölçüde benzer olduğunu bulmuşlar; Dünya ve Jüpiter gibi büyük ölçüde farklı gezegenlerde bile… Yağmur damlalarının diğer gezegenlerdeki davranışını anlamak, Mars gibi gezegenlerin antik iklimini ortaya çıkarmanın yanısıra güneş sistemimizin dışında yaşanabilir olabilecek gezegenleri belirlemede de önem taşıyor.

Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Kaitlyn Loftus, “Bulutların yaşam döngüsü, gezegenin yaşanabilirliğini düşündüğümüz zaman ciddi önem taşıyor” diyor. “Fakat bulutlar ve yağmurlar çok karışık ve tamamen modellenemeyecek kadar karmaşıklar. Bulutların evrim şeklini anlamaya yönelik daha basit yöntemler arıyoruz. Bunun ilk adımı da, yağmur damlalarının atmosferde buharlaşıp buharlaşmadığı ya da yağmur şeklinde yüzeye düşüp düşmediğini belirlemek.”

Çalışmanın eş yazarı, Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde çevre bilimleri ve mühendisliği yardımcı profesörü olan Robin Wordsworth şöyle söylüyor: “Naçizane yağmur damlası, bütün gezegenlerde yağmurun hayati önem taşıyan bir bileşeni konumunda. Eğer tekil yağmur damlalarının nasıl davrandığını anlarsak, karmaşık iklim modellerinde yağmuru daha iyi temsil edebiliriz.”

Damla şekli, düşme hızı ve buharlaşma hızını hesaba katan araştırmacılar, geniş yelpazedeki gezegen şartlarında bir buluttan düşebilecek muhtemel damla boyutlarının yalnızca çok ufak bir kısmının yüzeye ulaşabileceğini bulmuşlar.

Harvard Üniversitesi John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here