Otizmle İlişkilendirilen Gen, Kaşınma Tepkisiyle Bağlantılı

0
17
Tasvir: qimono/Pixabay

North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen pilot bir çalışmada, otizm tayf bozukluğu (ASD) ve hiper acı hassasiyetiyle ilişkilendirilen bir genin aslında kaşınma tepkisini azaltabileceği bulunmuş. Atopik dermatit ve hiper acı hassasiyeti, ASD’nin bazı tipleriyle ilişkili durumlar.

Kontaktin ilişkili protein 2 (CNTNAP2) adlı söz konusu genin, otizmin bazı biçimleriyle ilişkili bir mutasyonla bağlantı sergilediği düşünülüyor. Bu gen, belkemiği sinirlerinin kökünde yer alan duyusal hücre kümeleri olan sırt kök gangliyonlarında (DRG) bulunuyor. DRG, hem ağrı hem de kaşıntı hissini ciltten omuriliğe ve beyne ileten süper otoyol konumunda.

Çalışmanın baş yazarı ve yardımcı sinirbilim profesörü Santoş Mişra, “Atopik dermatit sıklıkla ASD ile ilişkilendirildiğinden ve CNTNAP2 hem ASD’daki hiper ağrı hassasiyetiyle ilişkilendirilip hem de neredeyse tüm DRG duyusal sinirlerinde ifade edildiğinden, CNTNAP2’nin kaşınma davranışına da katkıda bulunup bulunmadığını merak ettik” diyor.

Mişra, CNTNAP2 geni taşıyan farelerdeki kaşınma davranışını, bu geni taşımayan farelerdeki kaşınma davranışıyla karşılaştırılmış. Histamine dayalı olan ve olmayan uyaranların mevcudiyetinde, CNTNAP2 bulunmayan farelerin kaşınma tepkisi (genin bulunduğu farelere kıyasla) azalmış.

“Eğer ASD ile atopik dermatit arasında bir bağlantı varsa, normal CNTNAP2 genine sahip farelerde tıpkı ağrıya karşı hassasiyetin artması gibi kaşınma tepkisinin de artması beklenir” diyor Mişra. “Söz konusu bulguya yönelik, insanlar ve hayvanlar arasındaki standart fizyolojik farklılıklardan CNTNAP2’nin bu tepkiyi etkileyebilen nöropeptitlerin yayılımındaki muhtemel rolüne kadar değişen birkaç olası açıklama mevcut”

“Fakat ağrının kaşıntı hissini ve kaşıntı hissinin ağrıyı baskılayabildiğini de biliyoruz. Tıpkı ASD’li bazı insanlarda daha yüksek ağrı hassasiyeti olduğu gibi, CNTNAP2’si olmayan farelerde de durum böyle. Bu ağrı hassasiyeti, kaşınma hissini engelliyor olabilir.”

Mişra Journal of Investigative Dermatology bülteninde yayımlanan pilot çalışmanın, CNTNAP2’nin kaşıntıdaki rolünün daha fazla keşfedilmesine zemin hazırlamasını umuyor.

Tracey Peake/North Carolina Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here