Oxford Üniversitesi’nin COVID-19 Aşı Deneyi Devam Ediyor

0
Fotoğraf: iStock

Enfeksiyon rakamları dünya genelinde artış göstermeye devam ederken; en gelişmiş deneysel COVID-19 aşılarından birinin klinik deneyleri, güvenlik amaçlı kısa bir aranın ardından Cumartesi günü kaldığı yerden devam etti.

Hafta başında ilaç şirketi AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi, İngiltere’deki bir gönüllüde açıklanamayan bir rahatsızlık oluşmasının ardından aşı deneylerine “kendi istekleriyle ara verdiklerini” duyurmuştu.

Fakat resmi müfettişler, güvenlik soruşturmasının ardından Cumartesi günü deneye yeniden onay verdi. Şirket ayrıca Brezilya’nın da yeşil ışık yaktığını ve önümüzdeki Pazartesi klinik deneylere devam edeceğini duyurdu.

Koronavirüsten kaynaklı küresel ölüm rakamları, 28.5 milyon enfeksiyonla birlikte 916.000’e yükseldi. Bazı ülkeler, günlük enfeksiyon rakamlarında kaygılandırıcı noktalara ulaştı.

Salgın milyarlarca insanı hâlâ etkilerken, aşı bulmak için dünya çapında bir yarış devam ediyor. Dokuz şirket, halihazırda son aşama Faz 3 deneylerini yürütüyor.

AstraZeneca, duraksama sırasında bile aşının “bu yılın sonunda, gelecek yılın başında” hazır olabileceğini aktarmıştı.

Oxford Üniversitesi ise “Bunun gibi büyük deneylerde bazı hastaların rahatsızlık yaşaması normaldir ve her vaka dikkatli biçimde incelenmeli” demişti.

Daniel Lawler/Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz