Oyuncuların vazgeçilmezi

0

Harici diskler, yakın zamana kadar görece düşük veri aktarım hızları yüzünden sadece yedekleme için kullanılırdı. USB 3.0 arabirimi başta olmak üzere hızlı arabirimlerin sayesinde bu durum değişti. Dahası yeni harici disklerin içinde artık mekanik parça bulundurmayan SSD’ler kullanılıyor. Bu da hem daha yüksek performans hem de çarpma ve düşmelere karşı daha fazla güvenlik sağlıyor. Harici SSD’lerin kapasite başına düşen fiyat açısından da giderek cazibesinin artması, farklı segmentlerden kullanıcıların dikkatini çekiyor.

Hem oyuncular hem de bilişim profesyonelleri için

2 TB’lık bir harici SSD’nin pantolon cebine sığabilmesi diğer bir deyişle USB bellekten biraz daha büyük olması taşınabilirliği büyük ölçüde artırdığı için hem ev kullanıcıları hem de profesyoneller mutlaka yanlarında bu aygıtlardan taşıyorlar. Örneğin oyuncular Steam, Epic, GOG ya da Amazon gibi kaynaklardan indirdikleri oyunları bu aygıtlara kuruyorlar. Böylece hem oyun kütüphanelerini farklı bilgisayarlara kolayca taşıyorlar hem de işletim sisteminin olduğu SSD’yi doldurmamış oluyorlar. Kısaca uygun bir harici SSD’yi tıpkı dahili disk gibi kullanabilir verilerinizi farklı bilgisayarlar arasında ortaklaşa kullanabilir ya da transfer edebilirsiniz. Yedekleme olanağı da cabası elbette.

Cazip bir harici SSD

Hem taşıması kolay (cep telefonunda küçük olmalı) hem de performanslı ve yüksek kapasite sunan modellere baktığımızda Sandisk öne çıkan markaların başında geliyor. 3 yıl garantiyle satılan Sandisk Portable SSD’nin üretici tarafından belirtilen aktarım hızına baktığımızda 800 MB/sn gibi bir değer karşımıza çıksa da kendi sistemimizde yaptığımız testlerde bu hızı geçmeyi başardık ve 1 GB/sn’ye yakın bir hız elde ettik. 480 GB, 1 TB ve 2 TB’lık modellerle satışa sunulan ürün, iki metreye kadar yükseklikten düşmeye karşı koruma sağlıyor ve USB-C (USB 3.2 Gen 2) arabirimini kullanıyor. 9.9 x 46.9 x 96.9 mm ölçülerine sahip olan Sandisk Portable harici SSD, görüntü ve ses düzenleme çalışmaları için de gayet uygun bir ürün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz