Özel Yapımlı Çılgın Uzuvlar Üreten Protezciyle Tanışın

0

Protez heykeltraşı Sophie de Oliveira Barata sekiz yıl boyunca vücudundaki bir uzvu kaybetmiş insanlar için, onların istekleri doğrultusunda gerçek görünümlü yapay uzuvlar yapıyor. Ama o uzun süredir daha dikkat çekecek ilginç tasarımlar üzerinde çalışmayı istiyordu ve derken bir uzvunu kaybetmiş genç biri olan Pollyanna Hope ile tanıştı.

Londra’da yaşayan Oliveira Barata, Hope için “Bacakları için biraz farklı şeyler istiyordu: sevdiği bir çizgi film kahramanı olan Peppa Pig’in (Domuzcuk Pappa) karikatürüne aşıktı.” diyor.Bu nedenle Oliveira Barata, Peppa ve diğer domuzcukların bisiklet sürerken dondurma yedikleri, benzersiz bir dövme tasarımıyla kaplı bir protez yaptı. Hope ile çalışmak, Barata ‘nın bu tarz ilginç ve hayal gücü isteyen protezler için bir piyasa olduğunu fark etmesini sağladı.

O zamandan sonra Sophie de Oliveira Barata sanatsal protezler yapmak için Alternatif Uzuv Projesini (Alternative Limb Project) kurdu. Çalışmaları arasında yılan heykeliyle sarılı kol ve renkli asma çiçeklerle kaplı porselen bacaklar bulunuyor. Yılda yaklaşık 6 uzuv yapıyor, her zaman müşterilerinin fikirlerini dinliyor ve bu yüzden müşteriler, saklamaktansa gösteriş yapabilecekleri protez uzuvları hep ondan alıyor.

Letonya doğumlu ingiliz model Viktoria Modesta, 2012 Paralimpik kapanış seremonisinde parlak Swarovski kristalleriyle kaplanmış bir bacakla sahneye çıktığında, Alternatif Protez Projesi’ne dikkat çekti. “Modesta moda ögesi olarak protez fikrini benimsedi ve onlara aksesuarmış gibi davranmak istedi .” diyor Oliveira Barata. £5,000 ($7,435 USD) değer biçtiği protezi üretmek için 3.5 hafta harcadı. “ O Modesta’yı gerçekten güçlendirdi. ”

Hayalet Uzuvlar
James Young Oliveira Barata’nın en cesur projelerinden biri olan ve video oyunu olan Metal Gear Solid ‘den esinlenerek oluşturulan Phantom Limbi (Hayalet Uzuvlar) destekledi.
Young ile Oliviera Barata 11 sanatçı ve mühendisle birlikte birçok özelliklerinin yanında ışıklandırılmasıyla meşhur bir el, USB ile şarj edilebilen portlar,
3 boyutlu yazıcıdan çıkmış bir el ve omuza bağlanan bir drone yaratmak için çalıştılar. Young, şık özellikler için işlevsellikten biraz ödün verdiklerini söyledi, ancak uzuvlarla uğraşmak onu bu kültürün içine çekmiş. “LEDleri ve kodlama hakkında birçok şey öğrendim” dedi. Young ve oluşturdukları uzuvlar hakkında daha fazla bilgi için “How ‘Metal Gear Solid’ Helped Turn An Amputee Into A Maker” sayfasını ziyaret edin.

Tabi ki kuş tüyü ve Swarovski kristalleri ile kaplı uzuvlar herkese uymayabilir. Her protezin rahatlık, estetik, işlevsellik üçlüsünü sağlaması ve bir yönde çok sert itildiğinde diğer bölgelere zarar vermemesi gerekiyor. Ama yeniliği seven engelliler için Oliveira Barata ‘nın ilginç fikirleri var.

”Gerçekten içinde cankurtaran olan, vintage görünümlü şeker -dağıtıcı bir bacak yapmayı isterdim.” diyor.”ya da her saat yuvasından fırlayan pirinçten yapılma kuşuyla bir guguklu saat”. Oliveira Barata’nın şimdiki hedefi ses getirecek ve insanlarda merak uyandıracak çarpıcı bir protez tasarlamak.


Çeviren: Sibel Kurt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz