Özgün bir kulaklık tasarımı

0

Piyasada pek çok farklı kulaklık var çünkü herkesin tarzı ve fiziksel yapısı farklı. Gerçekten de anatominize, kullanım amacınıza ve dinleme zevkinize en uygun kulaklığı bulmak hiç kolay değil. Kısa süre öncesine kadar kulaklıklar sadece kulak içi ve kafa üstü olarak ikiye ayrılırdı. Artık bu durum değişti. Sadece kulak içi kulaklıklar itibariyle bile farklı tasarımlardan söz etmek mümkün.

Kulak içi kulaklıkların pek çok avantajı olsa da herkes kulak yolu girişine takılan kulaklıklara kolayca alışamıyor. Kafa üstü kulaklıklar da ses kalitesi avantajına rağmen kaba olmaları ve taşıma zorluğu yüzünden çoğu zaman pratik değil.

Farkınızı fark ettirin!

Huawei FreeClip son dönemde gördüğümüz en ilginç ve özgün kulaklık tasarımları arasında. Temelde kulak içi kategorisine giren kulaklık, aslında kulak kanalının girişine değil kulak kepçesinin kulak kanalına bakan kısmına yerleştiriliyor ve sesi uzatılmış sanal bir ek kulak kanalı üzerinden kulak zarına iletiyor. Bu konuda yeterli bilimsel çalışma olmasa da ses kaynağı ile kulak zarı arasındaki mesafenin artmasının kulak sağlığı için iyi olduğunu varsaymak “kulağa mantıklı geliyor.” FreeClip’in kulak yolu dışında olması bu anlamda sadece akustik açıdan değil bakteri oluşumu açısından sınırlayıcı bir tasarım olması sebebiyle de faydalı olabilir. Tabii bu tasarımın bir sonucu olarak kulaklıklar bir miktar ses sızıntısı yapıyor. Diğer bir deyişle sessiz bir ortamdaysanız yanı başınızdaki biri ne dinlediğinizi tam olarak anlayamasa da çıkan sesi fark edebilir. Öte yandan çevresel farkındalığın önemli olduğu durumlarda FreeClip’in tasarımı kesinlikle çok işe yarıyor. Zira kulaklıkların kulak yolunu tıkamayıp arada boşluk bırakması, kulaklıktan gelen sesin çevresel seslerle doğal bir şekilde karışmasını sağlıyor. Dolayısıyla müzik dinlerken ya da telefonla konuşurken çevrenizde olup bitenleri de tam olarak algılayabiliyorsunuz.

Toza ve suya dayanıklı

Kulaklıklardaki IP54 kodlu toza ve su sıçramasına karşı koruma özelliği, pek çok açıdan önemli. Egzersiz yaparken terlemeniz durumunda kulaklıların bundan etkilenmeyeceğini bilmek güzel ya da evde bilgisayar başında çalışırken birden duşa girmek istediniz diyelim. Huawei FreeClip çok rahat olduğu için kulağınızda olduğunu unutsanız bile duşta -ürün tamamen su geçirmez değil- en azından saçınızı yıkayana kadar dayanacaktır. O zamana kadar da zaten durumu fark edip kulaklığı çıkarabilirsiniz. Benzer şekilde yağmurlu havalarda da iliklerinize kadar ıslanana kadar FreeClip size eşlik etmeye devam edecektir.

Huawei FreeClip’in AI Life uygulamasıyla aynı anda iki cihaza bağlantıyı desteklemesi ve bu cihazlar arasında otomatik geçiş yapabilmesi oldukça pratik bir özellik.

Bu kulaklık kimler için?

Huawei Freeclip’in en güzel kullanım alanlarından biri kuşkusuz kulaklığı evde ya da ofiste bilgisayar başında çalışırken kullanmak. Bu sırada hem PC seslerini duyabilirsiniz hem de kulaklığın iki cihaza bağlanabilmesinin mümkün olması sayesinde telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Telefon görüşmesi öncelikli olmak üzere iki ses kaynağı arasında otomatik geçiş yapabilen FreeClip, bu anlamda büyük kolaylık sağlıyor. Kulaklığın sizi dış dünyadan koparmaması, çalışırken size seslenenleri, gelen aramaları ya da mesajları kaçırmamanızı sağlıyor ve rahatlıkla işinize odaklanabiliyorsunuz. Hele ki evden çalışıyorsanız örneğin kapı zili de böylece dikkatinizden kaçmamış oluyor. Evden çalışma durumunda Huawei FreeClip’in çok kullanışlı olduğu bir başka durum da işitsel anlamda sağladığı çevresel farkındalık sayesinde özellikle sessiz olmanız gereken durumlarda karşımıza çıkıyor. Örneğin gece çalışıyorsanız akustik olarak sizi tamamen izole eden bir kulaklık yüzünden farkında olmadan epey gürültü çıkarabilirsiniz. FreeClip bu açıdan da oldukça kullanışlı bir ürün. Üstelik her biri sadece 5,7 gr ağırlığında olduğu için bu kulaklıkların kulağınızda olduğunu bir süre sonra unutuyorsunuz.

Ses kalitesi nasıl?

Oldukça dengeli bir ses karakteri olan FreeClip kristal temizliğindeki orta ve tiz sesleriyle dikkat çekiyor. Bunun da etkisiyle kulaklıklarla elde edilen ses sahnesinin oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Ses sahnesinin geniş olması geniş bir stereo imaj anlamına geliyor. Diğer bir deyişle müziği dinlerken gözlerimizi kapadığımızda enstrümanların nasıl pozisyonlandıkları bilgisini bize ses sahnesi sağlar ve Huawei FreeClip bu konuda keyifli bir müzik dinletimi sunuyor. Bunun sebeplerinden bir diğeri de elbette kulaklıkların genel tasarımı. Zira kulak yoluna giren standart kulaklıklara kıyasla FreeClip yaklaşık 1 cm daha dışarda duruyor. 1 cm + 1 cm olarak baktığımızda toplamda ses kaynağından 2 cm’lik bir ekstra uzaklık söz konusu oluyor. Bu sayede örneğin klasik müzik dinliyorsanız en sol taraftaki kemanlarla en sağ taraftaki kontrbaslar arasındaki tüm orkestrayı, orta boy bir tiyatro sahnesinde değil, senfonik orkestra salonundaymışçasına duyuyorsunuz.

Teknik detaylar ve pil süresi

Huawei mühendisleri FreeClip’i tasarlarken doğal malzemelerden ve özellikle incilerden ilham almışlar. Basit, birinci sınıf, nötr ve abartısız bir stil deneyimi sunma mantığıyla tasarlanan FreeClip, akustik top (hoparlör küresi), konfor fasulyesi (kulak arkasında kalan kısım) ve C köprüsü (iki kısmı birbirine bağlayan elastik bölüm) olmak üzere 3 bileşenden oluşuyor. Nikel ve titanyum alaşımdan oluşan elastik bölüm bükülmeye dayanıklı, esnek, hafızalı bir yapıya sahip ve cildi yatıştırarak rahatsızlık uyandırmayan bir doku ile kaplanmış. Konfor fasulyesi ise yonga seti, pil ve yan mikrofon gibi bileşenleri barındırırken akustik top; hoparlör ünitesi (10,8 mm çift mıknatıslı yüksek hassasiyetli sürücüyle donatılmış) ve mikrofon başta olmak üzere diğer bileşenleri içeriyor.

Huawei FreeClip’te hoşumuza giden özelliklerden biri de sağ sol ayrımı olmaması. Daha doğrusu nasıl takarsanız takın kulaklıklar bunu anlıyor ve gerekirse otomatik olarak sağ-sol kanalı doğru şekilde değiştiriyor. Bir diğer hoş özellik de kulaklığı kontrol etmek için uygun yeri aramanıza gerek olmaması. Kulaklıktaki üç kısımdan (fasulye, top ya da elastik bölüm) herhangi birine dokunuşla parça değiştirebilirsiniz.

AI Life uygulamasıyla farklı müzik türleri için ekolayzır sunan kulaklık, ek olarak uyarlanabilir EQ algoritması sayesinde ses seviyesini ve kulak kanalı şeklini algılayarak ve optimum ses ayarlarını otomatik olarak gerçekleştirebiliyor.

Mor ve siyah renkleri bulunan kulaklık, pil ömrü konusunda da iddialı. Tek şarjla 4 film izleyebilmek ya da 4 yarı-maraton koşabilmek mümkün. Şarj kutusuyla kullanıldığında ise günde 4 saat kullanımla 1 haftaya kadar toplam pil ömrü sunan FreeClip, telefon görüşmeleri sırasında arka plan gürültüsünü bastırmak için özel mikrofonları yapay zekâ ile kullanıyor.

 

Sonuç

Özellikle kulak içi kulaklıklarla rahat edemeyenler ya da kısa süre sonra kulaklarında yorgunluk hissedenler, kulak kepçesinin kulak yoluna bakan kısmına yerleşen Huawei FreeClip’i sevecek. Kulak yolunuzu tıkamayan bu kulaklıklar bir süre sonra size kendilerini unutturuyor ve sizi hayatın temposu içinde tutarak çevresel farkındalığınıza ve sohbetlerinize sevdiğiniz müzikleri ya da telefon görüşmelerinizi de ekliyor. Özellikle egzersiz ya da yürüyüş yaparken FreeClip ile müzik dinlemek çok keyifli bir deneyim. Müziğiniz kulaklıktan değil de dışarıdan geliyormuş fakat sadece siz duyuyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Bunun dışında evde ya da ofiste çalışırken FreeClip’in aynı anda iki cihaza bağlanabilmesi ve otomatik ses geçişi sayesinde müziğinizi dinlerken bir yandan toplantılarınızı ve telefon konuşmalarınızı yapabiliyorsunuz. Üstelik tüm bunları yaparken Freeclip’i çıkarma ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Kulaklık, iOS, Android, Windows, MacOS ve EMUI işletim sistemlerini ve USB-C arabirimini destekliyor.

 

Siyah ve mor renklerde satışa sunulan FreeClip 4.999 TL fiyata sahip. 1 yıllık kayıp kulaklık sigortası da hediye olarak sunulmuş. Ayrıntılı bilgi için:

https://consumer.huawei.com/tr/headphones/freeclip/buy/

Ayrıca 4 Ocak tarihine kadar Huawei Online Mağazası’nda geçerli 400TL’lik indirim için kod: AFC400PR

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz