Palmiye Yengecinin Kıskaçları, Akılalmaz Derecede Güçlü

0

Kızgın olduğunda bu yengecin yakınında olmak istemezsiniz.

PLOS One’da yayımlanan bir çalışmaya göre, dünyadaki en büyük yengeç olan palmiye yengeci, aynı zamanda kabuklu hayvanlar arasında en güçlü kıskaca sahip.

Shin-ichiro Oka ve meslektaşları bunu Okinawa, Japonya’da 29 tane palmiye yengecinin güçlerini test ederek bulmuşlar. Bu yengeçler adanın yerlileri ve Pasifik’teki adalarda yaşıyorlar. Güçlerini test edebilmek için araştırmacılar yengeçleri hafifçe bacaklarından tutup sol kıskacına basınç sensörü yerleştirmişler. Bu da yengecin metal sensörü tüm gücüyle sıkmasına sebep olmuş.

Sonuçlar bir hayli etkileyici. Dişi ve erkek yengeçlerin hepsi aynı güçte metali sıkabilmişler (sıkma gücü vücut boyutuyla doğru orantılı artmış). Araştırmacıların hesaplamalarına göre en büyük palmiye yengeçleri (yaklaşık 4 kg ağırlığında) yaklaşık 3300 Newton kadar güç uygulayabiliyorlar. Bu diğer tüm yengeçlerden daha fazla. Hayvanlar âleminde timsahlar (16.700 Newton kadar güç uygulayabilirler) gibi daha güçlü hayvanlar var. Ancak kıskaçlılar arasında palmiye yengeci kral konumunda.

Chomper the Alligator chomps a watermelon from gifs

Bu güçleri, diğer hayvanlara kıyasla bu yengeçlerin daha çok yiyeceğe ulaşmalarına yardımcı olur. Hindistancevizinin kabuğunu kırıp içindeki yumuşak kısmına ulaşabilir ve başka yengeçlerin kabuklarını bile kırabilirler.

Devlet tarafından konulan yasalara sayesinde Okinawa’da sağlıklı bir popülasyonları olmasına rağmen diğer adalarda gelecekleri koruma altında değil.

Oka’nın söylediğine göre “Palmiye yengeçlerinin sayısı, avlanmaları ve habitatlarının değişmesi yüzünden dünya üzerinde gitgide azalıyor.” Kendisi ve diğer araştırmacılar çalışmalarına devam etmeyi ve bu inanılmaz yeteneklerinin ardındaki mekanizmayı öğrenmeyi planlıyorlar.


Çeviren : Nora KOPARAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz