Papa’ya Mont Giydiren Yapay Zeka İnterneti Neden Karıştırdı?

0
Hayır, Papa beyaz renkli bir puf mont giyerken görüntülenmedi. Görüntü: Pablo Xavier/Midjourney

Her ne kadar tersini düşünüyor olabilseniz de, Papa geçenlerde Vatikan’da kutup beyazı renkli şık bir puf montla gezerken görüntülenmedi. Tüm bunlar olurken, yapay zekayla üretilen bu komik fotoğraflardan sorumlu kişi de gelişmeleri takip eden teknoloji uzmanları gibi endişeli.

Modayı takip eden bir başrahibin gerçekçi ama saçma fotoğrafları, geçtiğimiz hafta sonu Twitter ve diğer sosyal medya siteleriyle internete yayılarak geniş yankı buldu. Bazıları fotoğrafların gerçek olup olmadığını merak ederken, BuzzFeed.com yazarı Chris Stokel Walker görüntülerin ardındaki adamı bulmuştu; tepki görebileceği için soy ismini vermek istemeyen ve ABD’nin Şikago bölgesinde yaşayan 31 yaşındaki inşaat işçisi Pablo Xavier’dı bu kişi.

Xavier, Cuma günü ortaya çıkan Moda İkonu Francis’in arkasında basit bir sebep olduğunu açıklamıştı: O sırada sarhoştu ve yaratıcı yapay zekalı sanat yazılımı Midjourney‘in bazı komutlarla neler yapabileceğini merak etmiş, komut satırına “Moncler puf montuyla Roma ve Paris sokaklarında yürüyen Papa” gibi şeyler yazmıştı. Midjourney’in oluşturduğu bu görüntüleri yükledikten sonra Xavier’ın Reddit hesabı askıya alındı fakat cezanın gerekçesi öğrenilemedi. Bu esnada birçok kaynak ve sanat eleştirmeni, moda kıyafetlerle bezenmiş Papa’nın kısa süreliğine neden ve nasıl bu kadar insanın dikkatini çektiğine dair kendi düşünce ve eleştirilerini paylaştı.

Gösterilen bu ilginin bir kısmı, şüphesiz Midjourney’in gerçekçi fotoğraf kabiliyetlerini önemli ölçüde geliştiren son yazılım güncellemelerinden kaynaklanıyor. Bu durum, yazılımın devasa veri eğitim setlerinde birçok kez sahneye çıkan ünlü kişiler söz konusu olduğunda özellikle göze çarpıyor. Fakat daha ezoterik bir seviyeden bakıldığında, belki de Papa’nın basit, şık bir pardösü giyeceği şeklinde tekinsiz vadi benzeri bir görüş öne çıkıyor. Sonuçta papalık, uzun süredir zarafetiyle bilinen dini bir konum; hatta o kadar ki, papanın halkla ilişkiler ekibi geçmişte de moda efsanelerini çürütmek zorunda kalmış. Tamamen kırık beyaz renk bir mont muhtemelen imkan dahilinde. En azından Beyaz Saray’da verilen çılgın bir partiden, Donald Trump’ın Joker makyajıyla tutuklanmasından veya çamaşır yıkayan Kraliçe Elizabeth’ten daha gerçekçi.

An itibariyle internette bunun gibi “havalı” Papa konulu bir sürü görüntü dolaşıyor ki bunların büyük bir kısmı, çoğu insanın inanmayacağı kadar gülünç. Bununla birlikte, yapay zeka ile oluşturulan sanatın ciddi şekilde suistimal edilmesi şimdiden çok ciddi ve endişe verici bir boyut kazanmış durumda. Yapay zekalı sanat oluşturma teknolojilerinin büyük teknoloji şirketleri tarafından hızla benimsenmesini eleştiren birçok kişi, düzenleyici kurumların çok hızlı ilerleyen gelişmelere sınırlamalar getirmesi gerektiği görüşünde. Puf montlu Papa, o zaman gelene kadar yapay zeka odaklı endişelerin belki de en hafifi olacak.

 

Yazar: Andrew Paul/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz