Parazitler Yaşlanmayı Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

0
Sol tarafta Filariform kancalı kurdu, sağ tarafta ise rhabditiform larvası görülüyor. Fotoğraf: CDC

Dört gün önce açık erişimli eLife bülteninde yayımlanan bir inceleme makalesine göre parazit kurtlar, daha uzun yaşamanın ve kronik hastalıklardan kurtulmanın anahtarını taşıyor olabilir.

İncelemede, vücutlarımızda nispeten zararsız şekilde yaşamaya alışkın ‘eski dostlarımız’ kurt parazitleri kaybetmenin, yaşlanmayla ilişkili iltihaplanmaya sebep olabileceğini öne süren ve sayıları giderek artan bulgulara bakılıyor. Bu durum, dikkatli şekilde kontrol edildiği takdirde; iyileştirici kurt tedavilerinin yaşlanmayı önleyebileceğini ve kalp hastalığı ile demans gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Çalışmanın yazarı ve College London Üniversitesi Sağlıklı Yaşlanma Enstitüsü’nde üniversite öğrencisi olan Bruce Zhang, şöyle açıklıyor: “Gelişmiş ülkelerdeki ortakçı mikroplara ve bağırsak kurtlarına maruz kalma seviyelerinde görülen azalma, alerjik ve otoimmün iltihabi bozuklukların artmasıyla bağlantılı. Bir diğer ihtimal ise ‘eski arkadışımız’ olan mikrop ve kurtların bu kaybını; iltihabi yaşlanma şeklinde bilinen ve yaşlanmayla ilişkilendirilen steril iltihaplanmayı artırması.”

İltihabi yaşlanmanın, hayatın sonraki dönemlerinde önemli hastalıklara katkı yapan bir etmen olduğu giderek daha fazla düşünülüyor. Bu hastalıklar arasında kalp hastalıkları, demans, kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kemik erimesi, yaşla ilişkili göz hastalığı ve (son zamanlarda) SARS-CoV-2 (COVID-19) enfeksiyonları sırasında görülen şiddetli belirtiler yer alıyor.

Öne sürülen kuramlardan biri de, bağırsak mikrobiyomunun iltihabi yaşlanmaya sebep olabileceği yönünde. Fakat şimdiye dek, makrobiyomu (makro organizmaların ekosistemi) meydana getiren organizmaların rolü pek göz önüne alınmamış; bunlar arasında karaciğer kelebekleri, şerit kurtlar ve yuvarlak kurtlar gibi kurtlar da bulunuyor.

Kurtlar, insanlara evrimsel tarimiz boyunca bulaşmış ve bunun sonucunda, bağışıklık yanıtımızı manipüle etmede ustalaşmışlar. Bunun karşılığında ise insanlarda, kurtların mevcudiyetine yönelik çeşitli seviyelerde tolerans evrimleşmiş.

eLife. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz