Pentagon Photoshop Uygulanmış Fotoğrafları Tespit Etmede Daha İyi Olmak İstiyor

0
Weekend At Hillary filminden bir kare. Her photoshop uygulanmış resim aynı profesyonellikte olmuyor.
Weekend At Hillary’s filminden bir kare. Her photoshop uygulanmış resim aynı profesyonellikte olmuyor.

Pentagon gün geçtikçe artan istihbarat toplama ihtiyacına yardımcı olacak yeni teknolojiler aramakla meşgul. Bunlardan birisi de üzerinde oynanmış ya da değiştirilmiş fotoğrafları tespit edebilmek. Haberin kaynağı Vocatic sitesine göre istihbarat kurumları ve fotoğraf editörleri arasındaki savaşta şu anda avantajlı taraf fotoğraf editörleri. Bu sebeple propaganda ya da yanlış istihbarat amacıyla kullanılan rötuşlu fotoğrafları tespit etmek Pentagon’un önceliklerinden biri haline geldi.

Konuyla alakalı olarak IŞİD ve Kuzey Kore daha önce de adli uzmanlar tarafından birçok kez resimler üzerinde oynamalar yapmakla suçlanmıştı.

Resimler üzerinde rötuş yapmak için kullanılan programlar gün geçtikçe daha gelişmiş bir hal alıyor ve ucuzluyor. Bunun sonucu olarak resimleri rötuşlamak ve yapılan değişiklikleri saklamak çok daha kolay hale geliyor. (Yukarıdaki resim bu grubun dışında tutulabilir.)

Üzerinde çalışılan bu teknoloji hazır hale geldiğinde sadece istihbarat örgütlerinin değil herkesin bu teknolojiye erişim sağlayabileceği söyleniyor. Böylece bizim gibi teknoloji meraklıları da en sevdiğimiz filmlerden kareleri bu teknoloji sayesinde inceleyerek resmin CGI (özel efekt) kullanılarak mı yoksa daha sonra rötuşlanarak mı hazırlandığını söyleyebileceğiz.


Çeviren: Mehmet Taner İmamoğlu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz