Perseid Meteor Yağmuru Zirve Yapmak Üzere. Peki Nasıl Yakalayacaksınız?

0
1053
ESO'nun Çok Geniş Teleskop'u üzerinde görülen Perseids ve Samanyolu Galaksisi. ESO/S. Guisard

Bu hafta eğer gün batımından sonra dışarı çıkarsanız ve hava da açık olursa, yukarı bakın. Gökyüzü, yıllık Perseids üretimini sahneliyor olacak.

Nerede ve ne zaman gerçekleşiyor?

Perseid gök taşı (meteor) yağmuru her yaz gerçekleşiyor ve 2020’deki etkinlik başladı bile. Yağmur, 12 Ağustos’ta şafak öncesi saatlerde zirve yapacak fakat 11 ve 13 Ağustos’ta da gayet görülebilir durumda olacak. Geçen yıldan farklı olarak, yağmurun zirve noktasında gök taşlarını gölgede bırakan bir dolunay olmayacak; fakat NASA, parlayan uydunun yine de görmeyi biraz zorlaştıracak denli büyük olacağını söylüyor.

Perseid yağmuru, bu yıl Temmuz’un ortasında başlamıştı. Zirve noktasına ise 11 ve 12 Ağustos’ta ulaşacak. NASA, faaliyetin ufuğa göre en yüksek noktada olacağı 12 Ağustos’ta şafaktan önceki saatlerde dışarı çıkmayı öneriyor. Bulabildiğiniz en karanlık bölgede yukarı (fakat tam yukarı değil) ve Kuzey’e doğru bakarak, birkaç saat boyunca yalnızca gökyüzünü incelemeye çalışın. Gözlerinizin karanlığa alışmasına ne kadar izin verirseniz, esasında o kadar fazla gök taşı görürsünüz.

Eğer çok erken saatlerde yataktan kalkmak istemiyorsanız, bu hafta hava karardıktan sonraki herhangi bir zamanda şansınızı deneyebilirsiniz. Gece yarısı veya sonrası, gök taşı görmek için uygun olmalı.

Mary Beth Griggs/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here