Pfizer Aşısı, Güney Afrika Varyantına Karşı Zayıf Yanıt Verebilir

0
20
Fotoğraf: Steven Cornfield

Yapılan yeni bir araştırmanın öne sürdüğüne göre Pfizer-BioNTech’in COVID-19 aşısı, Güney Afrika’da bulunan bulaşıcı virüs varyantına karşı zayıf bir bağışıklık tepkisi meydana getiriyor.

Şirketlerin Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre aşı, B.1.351 ismiyle bilinen ve Güney Afrika’da bulunan varyantın taklit edilmesi amacıyla laboratuvarda tasarlanan bir koronavirüs karşısında, esas suşa kıyasla düşük güçte bağışıklık tepkisi oluşturmuş.

New England Journal of Medicine bülteninde yayımlanan makaleye göre, Pfizer aşısının oluşturduğu antikorların gösterdiği etki, laboratuvarda üretilen varyanta karşı üçte iki civarında azalma sergilemiş.

Laboratuvarda yapılan varyant, 35 ülkede görülen Güney Afrika varyantıyla tamamen aynı diken proteinini taşıyor (virüsün hücrelere bulaşmada kullandığı ve mevcut COVID-19 tedavilerinin hedef aldığı kısım).

Çalışmanın yazarlarına göre antikorların “etkisiz hale getirici” yanıtında görülen bu azalmanın, aşının gerçek hayattaki B.1.351 kaynaklı COVID-19’a karşı sağlayacağı korumada ne anlam taşıdığı bilinmiyor.

Pfizer ve BioNTech’in aşısı, 2020’de yürütülen deneylerde esas koronavirüse karşı yüzde 95 etkili şekilde koruma sağlıyordu ve pek çok ülkede onaylanan ilk COVID-19 aşısı olmuştu. Pfizer ve BioNTech, 2021’in sonu itibarıyla yaklaşık 2 milyar doz üretmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Örnekleri Ekim 2020’ye kadar giden B.1.351, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edildi ve dünya çapında 35 ülkeye yayıldı. ABD’de bu varyantın bulaştığı sekiz vaka bildirildi ancak gerçek sayının daha yüksek olabileceği düşünülüyor.

Dr. Catherine Schuster-Bruce/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here