Plajdaki kum pilinizin ömrünü uzatabilir

0
257

Scientific Reports’ta yayımlanan bir araştırmaya göre plajdaki kum, lityum iyon pillerin ömrünü üç kat artırabilir.

UC Riverside’da lisansüstü öğrencisi olan Zachary Favors, “Bu hepimizin hayali: yüksek performanslı lityum iyon pil anodu üretmenin düşük maliyetli, toksik olmayan, çevre dostu bir yolu,” diyor.

Favors sörf yaptıktan sonra kumsalda otururken, kumun büyük oranda kuvarstan, yani silikon dioksitten oluştuğunu fark etmiş. Genelde lityum iyon pillerin negatif kutbu, yani anot, grafitten yapılıyor. Grafitten 10 kat fazla enerji depolayabilen silikona, grafitin alternatifi gözüyle bakılıyor fakat silikonun hem yüksek miktarda üretimi zor hem de çabuk yıpranıyor. Fakat kumdaki silikon, ucuz ve yaygın bir silikon kaynağı olabilir.

Favors, Texas’ta daha yüksek oranda kuvars içeren bir kum rezervi bulduktan sonra bu kumları laboratuvarda işledi. Gizmag bunu şöyle anlatıyor:

Favors tuz ve magnezyumu saflaştırılmış kuvarsla birlikte öğütüp ortaya çıkan tozu ısıttı. Bu çok basit işlem sırasında tuz ısı emici görev yaparken magnezyum da kuvarstaki oksijeni çekerek geride sadece saf silikon bıraktı. Dahası, saf nano silikonun çok delikli, 3B silikon süngerlere benzer bir yapısı vardı. Delikli yapılar geniş yüzey alanı sunarak pil anotlarının performansını artırıyor ve lityum iyonlarının daha çabuk hareket etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar bu teknoloji için patent başvurusunda bulundu ve bu şekilde bir de bozuk para boyutunda lityum iyon pil üretti. Mint gazetesine göre bu, telefonların çalışma süresini üç katına çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here