Plastiği Evde Nasıl Dönüştürürsünüz?

0
2105

Biz insanlar bir yerden başka bir yere geçtiğimizde geride çöp bırakırız, en zararlı atıklarımızdan biri ise plastiktir. Dave Hakkens gezegenin plastik problemini evde yeniden kullanımı kolaylaştıran bir “kendin yap” sistemiyle çözmek istiyor.

“Ahşap veya metal ile bu işi kendiniz halledebilirsiniz” diyor Hakkens. Plastiği kesmek, bükmek, eritmek ve birleştirmek için tüketiciye yönelik araçlar hali hazırda var. Plastiğin geri dönüşümü için ise herhangi bir mağazada araç gereç bulunmuyor.

Bu yüzden Hakkens bu tür makinaları kendisi tasarlamak istemiş. Ona ait Değerli Plastik sistemi dört aletten oluşuyor: Biri plastiği kesip parçalıyor, diğer üçü ısıtıp sıkıştırarak onu 3B yazıcılar için tel haline getiriyor –küçük parçalar için bir kalıba enjekte ederek, büyük parçalar için ise yine bir kalıp içinde kompres yaparak.

Bu makinanın tasarımı açık kaynak halinde; Hakkens tasarım çizimlerini, eğitici videoları ve kullanım yönergelerini internet üzerinden paylaşıyor. İlgilenenlerin makinayı hurda malzemeyle yapabileceklerini tavsiye ediyor; videolarında hurda yığından malzeme seçerken, eski bir araba kapısından metal levha keserken görülüyor. Değerli Plastik makinasının bir parçası 135 ila 215 $ arası maliyetle 3-5 gün içinde yapılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here