Plastik, İnsan Sağlığına Tehdit Oluşturuyor

0
634
Jonathan Chng/Unsplash

Plastikler, zararlı kimyasallar içeriyor ve bunları etrafa sızdırabiliyor. Bu kimyasallar arasında, insan sağlığını tehdit eden endokrin (iç salgı) bozucu kimyasallar da (EDC) bulunuyor. Endokrin Derneği ve Uluslararası Kirletici Bertaraf Ağı’nın (IPEN) yayımladığı yeni bir otoriter rapor, EDC’lerin sağlığa etkileri üzerine yapılmış uluslararası araştırmaların bir özetini sunuyor ve plastiklerde bulunan EDC’lerden kaynaklı yaygın kirliliğin sağlık üzerinde meydana getirdiği endişe verici etkileri tanımlıyor.

EDC’ler, vücudun hormon sistemlerini bozan ve kansere, diyabete, üreme bozukluklarına yol açıp gelişmekte olan fetüs ile çocuklarda nörolojik bozulmalara sebebiyet veren kimyasal maddeler. Rapor, plastiklerde yer alan bu zehirli kimyasal katkı maddeleri ile endokrin sisteminde meydana gelen belirli etkiler arasındaki doğrudan sebep sonuç ilişkilerini destekleyen çok sayıda bulguyu tarif ediyor.

Yapılan ılımlı tahminler, bugün kullanımda olan ve EDC niteliği taşıyan binden fazla kimyasalın üretildiğine dikkat çekiyor. Plastiklerden sızdığı ve insan sağlığını tehdit ettiği bilinen EDC’ler arasında bisfenol A ve ilişkili kimyasallar, alev geciktiriciler, ftalatlar, per- ve polifloroalkil bileşenler (PFA’lar), dioksinler, mörötesi dengeleyiciler ve kurşun ile kadmiyum ile zehirli metaller yer alıyor. Plastik içeren EDC’lerin geniş ölçüde kullanıldığı yerler arasında paketleme, inşaat, döşeme, gıda üretimi ve paketlemesi, yemek hazırlama malzemeleri, sağlık hizmetleri, çocuk oyuncakları, eğlence ürünleri, mobilya, elektronik eşyalar, kumaşlar, otomobiller ve kozmetik bulunuyor.

Endokrin Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here