Pluripotent Kök Hücreler İlk Kez İnsan Üzerinde Tedavi Edici Olarak Kullanılacak!

0

closeup-eye

İlk kez bir göz hastasının hastalığı kök hücreler kullanılarak tedavi edilecek. Eğer tedavi başarılı olursa, yöntemin diğer birçok hastalıkta da kullanılabileceği söyleniyor ekip tarafından. Japon hasta ise biyoteknolojinin tarihine adını yazdıracak.

Ancak biraz endişe verici bir süreç bu. Çünkü kök hücrelerinin tümör oluşturma riski mevcut ama fareler ve maymunlar üzerinde yapılan denemelerde bir problemle karşılaşılmadı. Fakat kök hücre tedavileri bilim insanlarının bilmediği başka problemlere de sebep olabilir çünkü insanlar üzerinde denenmeye yeni başlandı.

Japon hastada kullanılacak kök hücre tipi biraz daha farklı. Pluripotent kök hücre ismi verilen bu hücreler embriyolardan elde edilmiyor. Deri hücrelerinin kök hücreye dönüştürülmesi ile üretiliyorlar. Bu da demek oluyor ki, bir pluripotent kök hücre üretmek için hastanın vücudundan alınacak deri hücreleri yeterli oluyor. Böylece alınan hücreler hastanın genetik yapısı ile de uyumlu oluyor.

Bu yöntem RIKEN teknoloji enstitüsünde çalışmakta olan Masayo Takahashi tarafından geliştirildi. Takahashi bu yöntemi kullanarak gözdeki retina hücrelerinin yerine yenisini üretmişti. Bu deneme maymunlar üzerinde yapılmıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz