Polis Kovalamacasında Ölen İnsanlar Dron Pilotları Olabilir

0

Birleşik Krallık hapishaneleri etrafındaki dron aktivitesi artmaya devam ediyor.

wandsworth

Bir insanın ölümü ne kadar drone ilişkili olabilir? Polisler Birleşik Krallık’ta hapishanenin yakınlarında uçan bir dron buldu. İçindekilerin dronu kullandığı tahmin edilen bir aracı kovalamaya devam ederken araç kaza yaptı. Sürücü erkeğin durumu ağırken, araçta bulunan kadın kurtarılamadı.

The Guardian ‘ın aktardığına göre:

HM Hapishanesinden bir görevli yaptığı açıklamada, “9 Ağustos Salı günü HM Hapishanesi görevlileri standart uygulama olarak hapishaneye yakın bir konumda dron gözlemledikleri konusunda Metropolitan Polisini uyardılar. Şu an polis soruşturması devam ediyor ve yorum yapmak uygun olmayabilir” dedi.

Otoriteler hapishanelere dronlarla uyuşturucu ve cep telefonu taşınımı konusunda git gide daha da endişeleniyor. Basın Birliği tarafından bu yılın başında elde edilen bilgiler 2013’te İngiltere ve Galler’deki hapishanelerin etrafında hiç dron görülmediğini, 2014’te 2 olay kaydedilirken 2015’te bu sayının 33’e çıktığını gösteriyor.

Hapishaneler var olduğundan beri insanlar içeri bir şeyler sokmayı deniyor. Dronlar ise bu çabanın en son aracı. Aynı zamanda dronler eğer kaybolurlarsa maddi bir yük yaratmayacak kadar da ucuzlar. Ufak, hafif ve ayrık malzemeleri taşımak için tasarlanan bu aletlerin ne kadar taşıyabilecekleri ise belirsiz. Ufak dronlar için kayıt gerekmeyen Birleşik Krallık’ta hapishanelerin üzerinde dronelar görülmeye devam ediyor.

Kayıt zorunluluğunun olmaması kaza yapan droneların sahiplerinin izini sürmeyi zorlaştırıyor. Ancak dronelar uzun mesafe uçamıyorlar ve bu drone’u kullananların hapishane yakınlarında bir yerde hatta belki de yakındaki arabada oldukları anlamına geliyor. Soruşturma devam ettikçe daha fazlasını öğreneceğiz.


Nuri Çekin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz