Rastgele Sayılarda Biyokimyasal Kaynak

0
DNA sentezi, gerçekten rastgele olan sayıların üretilmesinde kullanılabilir. Görselleştirme: Isabelle Benz

Gerçekten rastgele olan sayılara, slot makinelerinden veri şifrelemeye kadar farklı alanlarda ihtiyaç duyuluyor. Bu rakamların gerçekten rastgele olması gerekiyor ki bunların oluşturulmasında kullanılan yöntem hakkında detaylı bilgisi olan kişiler bile tahmin edemesin.

Genelde, fiziksel yöntemlerin kullanılmasıyla oluşturuluyorlar. Örneğin en küçük yüksek frekanslı elektron hareketleri sayesinde, bir kablonun elektrik direnci sabit olmuyor ve tahmin edilemez şekilde hafifçe dalgalanıyor. Yani bu arka plan gürültüsü kullanılarak, gerçekten rastgele sayılar üretilebiliyor.

Şimdiyse İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zürih) Kimya ve Biyomühendislik Ensitüsü’nde profesör olan Robert Grass’ın önderlik ettiği bir araştırma takımı, böyle rakamları fiziksel olmayan bir şekilde oluşturma yöntemi belirlemiş: Biyokimyasal sinyallerin kullanıldığı bu yöntem, gerçekten de işe yarıyor. Geçmişte başka bilim insanları da kimyasal araçlar yardımıyla rastgele sayıların oluşturulmasını önermiş fakat bunlar büyük oranda kuramsal kalmıştı.

Fabio Bergamin/İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz