REM Uykusu, Yeme Davranışını Düzenliyor

0
Kinga Cichewicz/Unsplash

Farklı beyin bölgelerinin ‘hızlı göz hareketi uykusu’ esnasında faaliyete geçtiğini iyi biliyor olsak da, bu faaliyetin neye hizmet ettiği konusunda pek bir şey bilinmiyor. Bern Üniversitesi Hastanesi’ndeki araştırmacılar, REM uykusu sırasında hipotalamustaki nöronların faaliyete geçmesinin, yemek yeme davranışını düzenlediğini keşfetmişler. Farelerde bu faaliyetin baskılanması, iştahı azaltıyor.

Uyuduğumuz zaman, farklı uyku aşamaları arasında geçiş yapıyoruz. Bu aşamaların her biri, kendimizi dinlenmiş hissetmemiz yönünden farklı şekilde katkılar sunabiliyor. İkilemsel uyku şeklinde de adlandırılan ve rüyaların çoğunun görüldüğü özel bir uyku aşaması olan REM (hızlı göz hareketi) uykusu esnasında, beyindeki belirli devreler çok yüksek elektriksel faaliyet gösteriyor. Fakat uykuya özgü bu faaliyetin işlevi henüz belli değil.

REM uykusu sırasında güçlü faaliyet gösteren beyin bölgeleri arasında, bellek işlevlerini veya duyguları düzenleyen bölgeler de var. Evrimsel açıdan bütün memelilerde iyi korunmuş küçük bir beyin yapısı olan yanal (lateral) hipotalamus da REM uykusu sırasında yüksek faaliyet sergiliyor. Uyanık hayvanlarda, beynin bu bölgesindeki sinirler, iştahı ve besin tüketimini ayarlıyor. Ayrıca, güdülü davranışlar ile bağımlılığın düzenlenmesiyle de ilişkililer.

Bern Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Antoine Adamantidis’in önderliğindeki araştırmacılar, yeni çalışmada; REM uykusu sırasında farelerdeki hipotalamik sinirlerin faaliyetinin işlevini araştırmışlar. REM uykusu sırasındaki sinirsel etkinleşmenin, gündelik davranışlarımızı nasıl etkilediğini daha iyi anlamayı hedeflemişler. Araştırmacılar bu nöronların faaliyetini baskılamanın, farelerin tükettiği besin miktarını azalttığını keşfetmiş. “Bu durum, gıda alımını dengede tutmak için REM uykusunun gerekli olduğunu akla getiriyor” diyor Adamantidis.

Çalışmanın sonuçları, 30 Temmuz’da PNAS bülteninde yayımlandı.

Bern Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz