Robot Parmak Uçları, Ürünlerin Nasıl Hissettirdikleri Konusunda Standartları Belirliyor

Protez ellere dokunma hissi kazandırmayı amaçlayan ve bunun için tasarlanan sensör, kendine ürün tasarımı ve denemesi alanında bir yer bulabilir.

SynTouch’ın geliştirdiği Biotac isimli sensör, tıpkı insan parmak uçları gibi sıcaklığı, basıncı ve titreşimi tespit edebiliyor. Bu sensör hassasiyeti artırmak adına kendi parmak uçlarına bile sahip. Yapılan bir araştırmada sensörlerin değişik materyalleri algılamada gözleri bağlı insanlardan daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmış. Bu sonuç ise şirketlere istedikleri dokuya sahip ürünleri tasarlamada ve bunun tespitini yapmakta oldukça yararlı olacakmış gibi duruyor. Wired bu kullanımı şöyle açıklıyor: “Eğer bir tekstil tüccarıysanız, tekstil üreticisinden Pantone Renk Kataloğu’nda belirlenmiş herhangi bir renkte bir ürün üretmesini talep edebilirsiniz. Ancak tekstilin nasıl bir dokuya sahip olmasını istediğinizi anlatmak ise tamamen farklı bir meseledir. Dokunun tarifi, tecrübe edilişi ve değerlendirilmesi tamamen kişisel bir şeydir.”

Biotac sensörleri tam da bu noktada tasarımcılara ve üreticilere dokuyu test edebilme ve belli standartlara kavuşturabilme imkanı tanıyor. “SynTouch Standard” bir maddeyi değerlendirmek için içinde pürüzsüzlük, sürtünme, ısıl özellikler gibi kıstasların da bulunduğu 15 farklı etkeni ölçümlüyor.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir