Robotik Doktor Şimdi Size Bakacak

0
Görüntü: Peter Chai, Giancarlo Traverso/YouTube

Sosyal mesafe çağında, hastanelerdeki bazı etkileşimler için robotların kullanılması, sağlık çalışanları ile hastalar arasındaki yüz yüze teması azaltmanın umut vadeden yolların biri. Fakat cevaplanması gereken önemli bir soru da, hastaların muayene odasına giren bir robota nasıl tepki vereceği.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile Brigham & Kadın Hastanesi’nde çalışan araştırmacılar, bu soruyu cevaplamaya koyulmuşlar. Brigham & Kadın Hastanesi’nin acil bölümünde yürütülen bir çalışmada araştırmacılar hastaların büyük bir çoğunluğunun, sağlık çalışanıyla robot üzerine monte edilen bir video ekranı aracılığıyla etkileşim kurmanın bizzat etkileşim kurmaya benzediğini belirttiğini keşfetmişler.

MIT’de makine mühendisliği yardımcı profesörü, Brigham & Kadın Hastanesi’nde mide bağırsak hastalıkları uzmanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Giovanni Traverso şöyle aktarıyor: “Hem hastaların, hem de sağlık çalışanlarının güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için hizmet verebilecek robotlar üzerinde aktif şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmanın sonuçları, insanların bu cephelerde bize katılmaya hazır ve istekli olduğuna yönelik güven verdi.”

Ülke çapında internet üzerinden yürütülen daha geniş çaplı bir ankette ise katılımcıların büyük çoğunluğunun, robotların sadece hasta sınıflandırmasında değil; burun sürüntüsü almak gibi küçük işlemlerin gerçekleştirilmesine de yardım etmelerine açık oldukları bulunmuş.

Anne Trafton/Massachusetts Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz