Ruhaniyetin Beyin Devresi

0
107
Fotoğraf: Zac Durant/Unsplash

Dünya çapındaki insanların yüzde 80’den fazlası, kendilerini inançlı veya ruhani (tinsel) olarak addediyor. Fakat ruhaniyet ve dindarlık üzerine yapılan araştırmalar seyrek durumda. Önceki çalışmalarda işlevsel sinir görüntüleme yöntemi kullanılmış. Bu yöntemde bir birey belli bir görevi gerçekleştirirken beyin taramasına alınıyor ve beynin hangi bölgelerinin parladığı görülüyor. Fakat bu bağdaştırma çalışmaları, ruhaniyet konusunda her zaman iyi olmayan ve genelde değişken bir fotoğraf sunmuş.

Brigham & Kadın Hastanesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni çalışma, ruhaniyet ile dindarlığın haritalanmasına yönelik yeni bir yaklaşım sunuyor ve ruhsal icabetin belirli bir beyin bölgesinde saptanabildiğini gösteriyor. Bu beyin devresinin merkezi, beyin sapında bulunan ve aralarında korku şartlanması, ağrı modülasyonu, fedakar davranışlar ve koşulsuz sevginin yer aldığı çok sayıda işlevle alakalı bir bölge olan periakuaduktal gri (PAG) bölgede yer alıyor. Araştırma takımının bulguları Biological Psychiatry bülteninde yayımlandı.

Brigham Beyin Devresi Tedavileri Merkezi’nde baş araştırmacı olan eş yazar Dr. Michael Ferguson şöyle aktarıyor: “Elde ettiğimiz sonuçlar, ruhaniyet ve dindarlığın temel, nörobiyolojik dinamiklerden kök aldığını ve sinir kumaşımıza derinden işlendiğini akla getiriyor. Ruhaniyete ilişkin bu beyin devresinin merkezinin, beyinde evrimsel olarak en fazla korunan yapılardan birinde yer aldığını görmek bizi şaşırttı.”

Ferguson ve meslektaşları, çalışmayı yürütürken lezyon ağ haritalama adı verilen ve karmaşık insan davranışlarını, hastalardaki beyin lezyonlarının konumlarına bağlı olarak belli beyin devrelerine haritalamayı sağlayan bir yöntem kullanmışlar. Araştırma takımı, daha önce yayımlanan ve ameliyat geçirip beyin tümörleri alınan 88 sinir cerrahisi hastasının yer aldığı bir veri dizisini kullanmış. Lezyon (doku bozukluğu) bölgeleri, beyin boyunca dağılı durumdaymış.

 

 

 

 

Kaynak: Brigham & Kadın Hastanesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here