Rusya, Tarihte İnsan Eliyle Yapılmış En Büyük Patlamanın Gizli Görüntüsünü Yayınladı

0
Bu nükleer patlama, Hiroşima'dan binlerce kat daha güçlü. MirnyAtom/YouTube

Tarihin en güçlü nükleer silahına ait video görüntüleri, onlarca yıldır çok gizli tutulmuştu.

Şimdiyse Rusya, resmî adıyla RDS-220 ve gayriresmî adıyla Tsar Bomba şeklinde bilinen bu hidrojen bombasının patlatılışına doğru giden dakikalara sahne arkasından bir bakış fırsatı sunuyor.

Sovyetler Birliği; Tsar Bomba’yı, Arktik Okyanusu’ndaki uzak bir takımadanın üstünde 30 Ekim 1961 tarihinde test etmişti. O sıralarda, ABD ile yapılan nükleer bir silah yarışının zirvesindeydi. Ülke, bu patlamaya ait belgesel video görüntülerinin gizliliğini 20 Ağustos’ta, Rus nükleer sanayinin 75’nci yıldönümü şerefine kaldırdı.

YouTube’a yüklenen 40 dakikalık video, 50 megaton TNT’ye eşit bir patlamayı gösteriyor. Bu kuvvet, Hiroşima ve Nagasaki bombalarının birleşiminden yaklaşık 1.500 kat daha yüksek. Rusya, parlamanın 1.000 km öteden görülebildiğini aktarıyor.

Video, bombanın patlama bölgesine demiryoluyla nakledilişiyle başlıyor. Burada seyirciler, dev silahın içine bakma fırsatı buluyorlar. Fakat Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan nükleer tarihçi Alex Wellerstein, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada; belgeselin, bombanın nasıl yapıldığına yönelik teknik sırları açığa çıkarmadığını söylüyor.

Patlamanın hemen öncesinde, videoda test menziline uçan iki uçak görülüyor; bunlardan bir tanesi bombayı taşırken, diğeri de patlamayı filme almaya hazırlanıyor. BBC’nin aktardığına göre, uçakların hayatta kalma olasılığı en iyi ihtimalle %50. Bombayı taşıyan uçak, ısıl radyasyondan gelen ısıyı yansıtması için parlak beyaz renge boyanmış.

Aria Bendix/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz