Sahra Çölü’ndeki Fosiller, Plesiozorların Sadece Deniz Hayvanları Olmadığını Gösteriyor

0
267
Tasvir: Anonim/Bath Üniversitesi

Bugün Fas’taki Sahra Çölü olan bölgede yer alan 100 milyon yıllık bir nehir sisteminde, dinozorlar çağına ait uzun boyunlu deniz sürüngenleri olan plesiozorlara ait yeni fosiller bulunmuş. Bölgede ufak plesiozor fosillerinin keşfedilmesi, şimdiye kadar deniz canlıları şeklinde düşünülen bazı plesiozor türlerinin nehirlerde yaşamış olabileceğini akla getiriyor.

İlk olarak 1823 yılında fosil avcısı Mary Anning’in bulduğu plesiozorlar, ufak kafaları, uzun boyunları ve dört uzun yüzgeçleri olan tarih öncesi sürüngeler. Loss Ness Canavarı veya Van Gölü Canavarı’na ilham olan plesiozorlar, bu sözde canavarların aksine deniz canlılarıymış; ya da çoğunlukla öyle oldukları düşünülüyordu.

Şimdiyse Bath Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi ile Fas’taki Hassan II Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, Afrika’da Kretase döneminden kalma bir nehirde ufak plesiozor fosilleri bulduklarını aktarıyor.

Fosiller, üç metre uzunluğundaki yetişkinlere ait kemik ve dişler ile 1,5 metre uzunluğundaki bir bebeğe ait bir kol kemiği içeriyor. Fosiller bu canlıların kurbağalar, timsahlar, kaplumbağalar, balıklar ve dev sucul dinozor Spinozor ile birlikte rutin bir şekilde tatlısuda yaşayıp beslendiğini akla getiriyor.

Cretaceuous Research bülteninde yayımlanan bulgular, plesiozorların tatlısuyu tolere etmeye uyum sağladığını ve belki de günümüzdeki nehir yunusları gibi yaşamlarını burada geçirdiklerini düşündürüyor.

 

Kaynak: Bath Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here