Sahra Çölü’nden Gelen Devasa Toz Bulutu, ABD’de Gökyüzünü İlginç Renklere Boyuyor

0
1585
Ahmedco/iStock

Sıcak bir çöl rüzgarı, bu hafta Sahra Çölü’nden aldığı dev bir toz bulutunu Birleşik Devletler’in güneyine taşıyor. Sahra’dan çıkan toz bulutları, yılın hep bu zamanında Atlantik’in batısına doğru gidiyor. Fakat bu hafta gerçekleşen olay olağanüstü. Bazı bakımlardan, onlarca yıldır görülmemiş kadar büyük.

Ayrıca, büyük bulutun ardından yaklaşık bir hafta sonra ikinci bir bulut oluşuyor gibi görünüyor.

Tozun etkileri, muhtemelen önümüzdeki günlerde ABD’nin güneydoğusu boyunca ve belki de Indianapolis ile Cincinnati eyaletleri kadar kuzeyde görülecek.

Trilyonlarca toz tanesi, Güneş ışığını her yöne yansıtacak ve gökyüzünü beyaza bürüyecek. Bu tozlu pus, Güneş ışığının bir kısmını uzaya geri yansıtıyor ve toz bulutunun en kalın yerde yüzey bir miktar soğuyor.

Işığın daha uzun olan kırmızı ve turuncu dalga boyları, bu tozlu pustan geçebiliyor. Dolayısıyla gün doğumları ve gün batımları özellikle güzel olabilir. İşin kötü tarafında ise; bulutun hafif veya sağanak yağmurlar ile karıştığı yerlerde aşağı yönlü gerçekleşen akım, çöl tozunu Dünya yüzeyine taşıyabilir.

Hava kalitesini bozan bu durum, alerji tepkimeleri ve astım nöbetlerini tetikleyebilir. Bir bölgeye ne kadar toz gelirse, bu etkiler o kadar belirgin olur.

Scott Denning/The Conversation. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here