Sahte Videolar Üreten Bir Yapay Zeka, Bildiğimiz ‘Gerçekliğin’ Sonunu Getirebilir

1

Kime güveneceğiz?

Yapay Zekaların (YZ) gerçeği taklit etme yeteneği hakkında endişelenen biri, muhtemelen Nvidia’nın son teklifinden de kaygı duyar: Görüntüleri tercüme edebilen bir YZ. Üstelik, internette gördüğünüz her şeyi neredeyse kesin olarak sorgulatacak olan bir YZ.

Nvidia, Ekim ayında kendi YZ’lerinden birinin, tamamen sahte olan insanların gerçekçi görüntülerini oluşturabildiğini gösterdi. Teknoloji şirketi, şimdi de sahte videolar oluşturabilen bir YZ üretti.

YZ, geceyi gündüze, kışı yaza ve ev kedilerin çitalara (ve bunları tersine) dönüştürürken şaşırtıcı şekilde iyi iş çıkarıyor.

Bütün bu şeylerin en iyi (veya en kötü?) tarafı ise, YZ’nin tüm bunları yaparken mevcut sistemlerden çok daha az eğitime ihtiyaç duyması.

Nvidia’nın yüz oluşturan YZ’si gibi, bu görüntü tercüme YZ’si de üretici karşıtlık ağı (GAN) isimli bir algoritmadan faydalanıyor.

Bir GAN’de, iki sinirsel ağ birlikte çalışıyor fakat aslında birbirlerine karşı çalışıyorlar. Ağlardan biri bir görüntü veya video üretirken, diğeri bu ağın ürettiği eseri eleştiriyor.

Genel olarak bir GAN, kendi verisini nasıl üreteceğini öğrenmek için önemli miktarda etiketlenmiş veriye ihtiyaç duyuyor. Örneğin bir sistem, karlı veya karsız bir sokak görüntüsünü kendi başına üretmek için, böyle sokakların nasıl göründüğünü gösteren fotoğraflara ihtiyaç duyacaktır.

Ancak Nvidia araştırmacıları Ming-Yu Liu, Thomas Breuel ve Jan Kautz tarafından geliştirilen bu yeni görüntü tercüme YZ’si, bir sokağın karla kaplı halinin nasıl görüneceğini onu görmeden bile hayal edebiliyor.

Gördüklerimize inanamayacak mıyız?

Liu, The Verge sitesine konuşarak, takımın kendi araştırmasını Nvidia’nın ürün takımları ve müşterileri ile paylaşmakta olduğunu söyledi. Ayrıca YZ’nin ne kadar hızlı veya ne dereceye kadar benimseneceği konusunda yorum yapamayacağını aktardı fakat, birkaç muhtemel ve ilginç uygulama alanının bulunduğunu belirtti.

“Örneğin, Kaliforniya’da nadiren yağmur yağar ancak yağmur yağdığı zaman sürücüsüz arabalarımızın düzgün şekilde çalışmasını isteriz” diyor.

“Sürücüsüz arabalarımızı eğitmek amacıyla bu yöntemi kullanarak, güneşli manzaraya sahip Kaliforniya sürüş dizilerini, yağmurlu olanlara dönüştürebiliriz.”

Söz konusu teknoloji, bunun gibi pratik uygulamaların ötesinde ilginç uygulamalara da sahip olabilir. Ev alırken, gelecekteki evinizin kışın ortasında nasıl görünebileceğine veya dış mekandaki muhtemel bir evlilik yerinin, sonbaharda yapraklar yeri örttüğü zaman nasıl görüneceğine bakabildiğinizi hayal edin.

Bununla beraber, böyle teknolojiler çirkin şekillerde de kullanılabilir. Eğer teknoloji geniş oranda benimsenirse, sadece gözlerimizin gördüğüne dayanarak bir videoya veya görüntüye inanamayabiliriz.

Gerçek videolar ile YZ’nin ürettiği videolar birbirinden ayırt edilemez hale geldikçe, videolu kanıtlar mahkemede kabul edilemez duruma gelebilir ve gerçek olmayan haberler çok daha fazla yaygınlaşabilir.

Elbette şu an bu YZ’nin yetenekleri, sadece birkaç uygulama alanıyla sınırlı durumda ve YZ müşterilerin eline geçene kadar, bunun genel olarak toplumu nasıl etkileyeceğini söylemek mümkün değil.

Şimdilik sadece, bu teknolojinin sahip olduğu potansiyelin, YZ ve uygun düzenlemeler hakkındaki tartışmaları teşvik etmesini umabiliriz. Çünkü belli ki YZ’nin etkileri, iş piyasasının çok ötesine uzanacak.

 

 

 

 

Futurism

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz