Samanyolu’ndaki En Hızlı Yıldız, Işık Hızının %8’iyle Gidiyor

0
X işareti, SgrA*'yı gösteriyor. Florian Peissker

Samanyolu Galaksisi’ndeki en hızlı yıldız bulundu. Salı günü yayımlanan çalışmaya göre yeni keşfedilen ve S4714 adı verilen bu yıldız, galaksimizin merkezindeki olağanüstü ortamda, süper kütleli kara delik Sagittarius A*’nın etrafında dönüyor.

S4714, yörüngede yaptığı bu yolculukta ışık hızının yüzde 8’i kadarlık bir hıza ulaşıyor; yani saniyede 24.000 kilometrelik, ağızları açık bırakan bir hıza… Fakat en muhteşem şey bu da değil.

S4714, Sgr A*’yı daha önce keşfedilen tüm yıldızlardan daha yakın yörüngelerde sıyırıp geçtiği görülen bir yıldız grubuna ait.

Bu keşif, hem galaksimizin süper kütleli kara deliği etrafında yer alan tehlikeli yörüngelerde çok daha fazla yıldız bulunduğunu akla getiriyor; hem de esasında 20 yıl kadar önce ileri sürülen bir yıldız tipinin ilk adaylarını sunuyor. Bu yıldızlar bir kara deliğe o kadar fazla yaklaşıyorlar ki, deliğin gelgit kuvvetleri bu yıldızları limon gibi sıkıyor. Aynı zamanda ‘sıkasar’ olarak biliniyorlar.

Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki bölge, daha faal olan diğer galaksi merkezlerine göre sessiz olabilir. Fakat sakin bir süper kütleli kara deliğin etrafındaki ortam bile epey çılgın hale gelebilir.

Bu bölgenin üzerinde çalışan gökbilimciler, Sgr A*’nin etrafındaki uzun, döngüsel ve keskin biçimde eliptik yörüngelerde bir miktar yıldız belirlemişlerdi (bir ucunda kara deliğin olduğu bir oval düşünün). S yıldızları adı verilen bu yıldızları kullanarak, yıldızların etrafında döndükleri devasa ve görünmez cismin özelliklerini araştırabiliyoruz.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz