Saniyede 44.2 Terabit İndirme Hızına Ulaşan Çip

0
(Monash Üniversitesi)

Mikro tarak olarak adlandırılan yeni bir cihaz, günün birinde mevcut internet altyapısının yerini alabilir çılgın miktarda indirme hızları sunabilir. İnternetin en meşgul olduğu saatlerde bile, aynı anda milyonlarca kişiye bol miktarda veri sağlayabilir.

Tüy kadar hafif olan bu teknoloji, geçenlerde bir saha deneyine tabi tutulmuş ve hepsi de tek bir ışık kaynağından yayılmak üzere; saniyede 44.2 terabitlik (5.25 terabayt) çılgın bir veri hızına ulaşılmış.

Mikro tarak çipleri çok yeni değil. Yaklaşık on yıl önce icat edilmişler. Fakat veri otobanlarındaki baskıların artmasıyla birlikte, internetimizin ardındaki teknolojiyi inceltmenin ve hızlandırmanın yollarından biri de bu olabilir.

Swinburne Üniversitesi’ndeki Optik Bilimler Merkezi’nin müdürü olan David Moss şöyle söylüyor: “Bu cihazların kapasitesinin, ultra yüksek bant genişliğindeki optik telekomünikasyonlarda meydana çıktığını görmek gerçekten heyecan verici. Bu çalışma, tek bir çip kaynağından çıkıp tek bir optik liften geçen bant genişliğinde bir dünya rekorunu temsil ediyor. Ayrıca, şebekenin en ağır yükü kaldıran parçası için kocaman bir gelişme olma özelliğini taşıyor.” (ScienceAlert)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz