Satranç Müsabakaları Üzerinde Yapılan 125 Yıllık Çalışma, 30’lu Yaşlarda Zirveye Ulaştığımızı Gösteriyor

0
1776
stevepb/Pixabay

Herkesin hayatında, beynin ve vücudun yaşlanmaya başlamadan önce zirveye ulaştığı bir zaman vardır.

Kasların kütlesi, kuvveti ve işlevi 30 yaş civarında bozulmaya başlarken, uzman satranç oyuncuları üzerinde yapılan yeni araştırma, beynin aslında daha yavaş ve daha kademeli bir şekilde yaşlandığını öne sürüyor.

Uzmanların 125 yıllık satranç oyunlarını inceleyen ve yaşamları boyunca bireysel performanslarını takip eden araştırmacılar; farklı nesillerdeki satranç oyuncularında geçerliliğini koruyan hörgüç şeklinde bir eğri belirlemişler.

Satranç tahtasındaki performansın, bir oyuncunun 20’li yaşlarından önce hızlı şekilde arttığı görülüyor. Becerinin, daha sonra 35 yaş civarında bir düzlüğe ulaştığı ve 40 yaşında zirve yaptığı; 45 yaşından sonra ise sabit şekilde gerilemeye başladığı görülüyor.

Yaş dışında satranç taşlarının rengi, oyunun süresi, oyuncunun nesli ve rakibin gücü gibi etmenler hesaba katıldığında; 45 yaşından sonraki algısal gerilemede sadece hafif ve istatistiksel yönden önemsiz bir azalma gerçekleşiyor.

1890’dan 2014’e kadarki satranç oyuncuları arasında zirve performansına ilişkin yaş kalıbı. Strittmatter vd., PNAS, 2020

Zirvedeki beyin performansı, muhtemelen yapılan işe göre bir miktar farklılık gösterse de; sonuçlar, algısal becerideki zirvelere yönelik diğer tahminlerle eşleşme eğilimi gösteriyor (satranca özel olanlarla bile).

Fakat algısal performans üzerinde yapılan birçok araştırma, karar verme hızı ve çalışan hafıza gibi becerilere dayanma eğilimi gösteriyor. Ancak satranç alıştırma ve deneyime de bağlı olduğundan, farklı bir alan.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here