Seçmenler akıllı değil sağlıklı görünen adaylara mı oy veriyor?

0

Cildiniz solgunsa iktidara elveda deyin.

Araştırmacılar, çekici dış görünüme sahip kişilerin özelliklerinin daha olumlu algılandığını ve bu kişilerin gruplarda lider olarak seçilmesinin çok daha kolay olduğunu öteden beri biliyor. Yeni bir araştırma, insanların bazı durumlarda akıllı görünenleri yeğlemekle birlikte, daima sağlıklı cilt tonuna sahip erkekleri lider seçtiğini (araştırma kadınları kapsamıyor) gösterdi.

Demokratik seçimlerde adayların dış görüntüsü, daha ağızlarını bile açmadan oy verenlerin taraf tutmasını sağlayabiliyor. Bunu ölçmek için araştırmacılar bir erkek fotoğrafını üzerinde oynadıktan sonra internetten 148 deneğe gösterdiler. Deneklerden, agresif ya da kararlı şirketler için en uygun CEO adayını seçmeleri istendi. Sağlıklı yüze sahip olanlar %69 tercih edilirken, kararlı şirket senaryosu için daha akıllı görünen yüzler yeğlendi.

“Sağlıklı” yüzler daha koyu, daha canlı bir renge sahipken soluk ve maviye çalan ciltler “hastalıklı” olarak algılanıyor. Ayrıca yüz şekli de adayların daha az ya da çok akıllı olarak algılanmasını sağlıyor. Davranış Uzmanı Brian Spisak, akıllı yüzlerin daha feminen gözüktüğünü de ekliyor. Araştırmacıya göre, insanlar tehdit söz konusuysa liderlerde testosterondan kaynaklanan sert görünümü, barış zamanlarında ise akıllı liderleri arıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz