Şehirdeki Trafik Gürültüsü, Kuşlarda Öğrenme Güçlüğüne Sebep Oluyor

2
56
Fotoğraf: Sue Anne Zollinger

Trafik gürültüsü, ötmeyi öğrenen genç kuşlarda öğrenim hatalarına ve gecikmelere sebep oluyor. Bu kuşlar ayrıca, kronik stres işareti olan baskınlanmış bir bağışıklık sisteminden muzdarip. Max Planck Enstitüsü Kuşbilim Bölümü’nde çalışan araştırmacılar ve meslektaşlarının yeni çalışması, genç zebra ispinozlarının gürültünün oluşturduğu etkilere karşı tıpkı çocuklar gibi özel bir hassasiyet sergilediğini; çünkü gürültünün, gelişimin önemli bir aşamasında öğrenmeye müdahale edebildiğini gösteriyor.

Trafik gürültüsü, milyonlarca insanın sağlık ve refahını olumsuz şekilde etkileyen yaygın bir çevre kirliliği. Trafik gürültüsü, yetişkinlerde gürültünün sebep olduğu hastalıklara ek olarak, çocuklarda da öğrenme güçlükleri ve dil bozukluklarıyla ilişkilendirilmiş.

Yeni çalışmada araştırmacılar, gerçekçi seviyelerde şehir gürültüsüne maruz kalan genç zebra ispinozlarının, sessiz yuvalarda yaşayan kuş yavrularına kıyasla daha zayıf bağışıklık sistemi taşıdığını keşfetmiş. Bu durum gürültünün, genç kuşlarda kronik bir stres kaynağı olduğunu akla getiriyor. Dahası, gürültüye maruz bırakılan kuşların ses gelişimi önemli oranda gecikmiş; diğer kuşlara göre ötmeyi %30 daha geç öğrenen bu kuşlar, ötmeyi de büyük oranda daha hatalı biçimde öğrenmişler. Uluslararası araştırma projesine önderlik eden Henrik Brumm şöyle aktarıyor: “Bulgularımız, genç ötücü kuşların gürültünün etkilerine karşı tıpkı insan çocuklar gibi hassas olduğunu; çünkü gürültünün, gelişimin önemli bir aşamasında öğrenmeye müdahale edebildiğini gösteriyor.”

Araştırma iki gün önce Science Advances bülteninde yayımlandı.

Max Planck Enstitüsü. Ç: O.

2 YORUMLAR

  1. Unutkanlik son zamanlarda pek cok
    Bireyin rahatsiz oldugu bir durum izellimle strese neden an trafik soru u modern hayatin meydana getirdigi baxi soru lardandir, sade e kuslari etkilemezhafiza deposunda ogrenebilecegimizden faxla bilgi oldugunda kapasiteye baglu olarak yuklemeyle ilgili
    problemler meydana gelebilir bunun kuslarda da olmasi onlarinda baglanti sistemleri de bulunan arsivleriyle olan geriye cagirma sorunu yadadiklarini gosterir. Genelolarak sadece trafik degil elektronuk aygitlarda bu cins problenler gorulebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here