Şekil Değiştiren Tişört Sporunuzun Nasıl Gittiğini Gösteriyor

0

Gelecekte, spor salonu müdavimleri antrenmalarının nasıl ilerlediği hakkında yürüme bandındaki sayılarla değil de tişörtleri üzerinde açığa çıkan renkli göstergelerle böbürlenebilirler. Alman tasarımcı Simone Schramm, giysinin kumaşının içine dokunan kablolar sayesinde giyen kişinin kalp atış hızına göre genişleyerek veya  daralarak tepki gösteren bir giysi tasarladı.

“The muscle shirt”  (kas tişörtü) isimli çok bölmeli kıyafet, kullanıcının kalp atışına yanıt olarak kendisini gerginleştirerek ve alttaki ikinci bölmeyi açığa vurarak renk değiştiriyor. Ortaya çıkan gerginliğin giyen kişinin formuna ve postürüne istemsiz olarak yardım edeceği anlamına gelir. Son bir yıl içinde düzenlenen giysi üzerinde çalışmalar devam ediyor, fakat spor kıyafetleri için büyük bir adım.

Bu tişörtü geliştirmek için, Schramm ve bir müdendis, özgün uygulamalar üretmede kullanılabilen bir yazılım paketi olan Qt’yi kullanarak deneysel prototip sağlayan bir açık kaynaklı donanım parçası programladı. Bir kullanıcının vücut değişikliklerini izlemek için donanımını kurduklarında, ikili daha sonra ona dijital sinyalleri mekanik hareketlere dönüştüren bir kademe motoru ve bir kalp atış hızı sensörü bağladılar ve sensörün geri bildirimlerini yazılıma programladılar.

Kalp atış hızı arttıkça, motor giysiyi sıkılaştırır, üst vücudun kas gruplarını görüntülemek için bir renk kodlu iç kumaşı açığa çıkarır. Kalp hızı düşmeye başladığında sıkılık gevşer, ve tişört orijinal gri dış kumaş şeklini sürdürür. Tişört, spor düzeyini belirlenerek bağımsız tek bir kullanıcıya yapılandırılabilir ve daha sonra tişört daralıp ve genişlediğinde ilgili kişinin kalp atış hızı tanımlanabilir.

Schramm, onun bilerek bir sayısal bileşeni dışında kaldığını söylüyor. Schramm “Giyen numaralar yüzünden bunalabilir ve onlara çok fazla güvenmeye başlayabilir.” diyor. Kanada’da araştırmacıların yeni bir çalışmasında diğer cihazlar ile senkronize edildiğinde birkaç spor izci veri sızıntısı bulundu. Egzersiz yapanlar için de sayısal ölçümünde dikkatli olması için başka bir neden.

“Araştırma sırasında, spor yapan insanların fiziksel performanslarını çevreye göstermek istediklerini fark ettim. Bu yüzden, kamu ayarında kendi verilerini paylaşmak zorunda kalmadan aktivitelerini görsel olarak etraflarına iletmeleri için böyle bir tişört yaratmaya karar verdim.” diyor Schramm, ki kulağa mantıklı geliyor. “Eğer ben tişört tarafından toplanan verilerden uygulama yapacak olsaydım, yine de arayüzün vücutla etkileşim halinde olan renkli bir animasyon olmasını isterdim ve sezgisel bir deneyim yaratırdım.”

O dokunsal geri bildirim veya vücut hakkında bilgi iletmek için dokunma duyusunu kullanan geri bildirim ekleyebileceğini umuyor, bu da kullananlara egzersiz sırasında -herkesin ne yaptığına değil- kendi hareket ve formları üzerine daha fazla odaklanmak için yardımcı olabilir. “Hiç kimse kendi stres düzeyi halka açmak istemez ya da numaralara dayalı yargılanmış gibi hissetmek. İnsanlar hala İstedikleri zaman sevdikleri egzersizi yaparken bu verileri saklayabilmeli.”

Üreticiler giysiler içine su geçirmez devreleri başarıyla entegre edene kadar, kas tişörtü bir prototip olarak kalacak. Schramm, sonunda kumaşın içinde elektriksel uyarılara yanıt veren şekil hafızalı alaşım teller içereceğini umuyor. Böylece giysi, bir kişinin fiziğini hatırlamak üzere eğitilebilir. Şekil hafızalı alaşımlar ısıtıldığı zaman, tel gevşek ve esnek olabilecek ama yine soğuyunca özgün formuna geri dönebilecek belirli bir yapıya ayarlanabilir. Giyen kişi kilo kaybettikçe veya kasları güçlendikçe giysi yeniden eğitilebilir.


Sena Ayşe Çimen

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz