Ses İle Oluşturulan Hologram İle Nesneleri Hareket Ettirmek Mümkün

0

Her geçen gün “Star Trek” bir bilim kurgu eseri olmaktan çok gerçeğe yaklaşıyor. Hologram doktorlar üzerinde çalışıyoruz, ışınlama cihazları başarılı bir şekilde geliştiriliyor, hastalık tespit cihazları neredeyse başarıyla geliştirilmiş durumda ve akıllı otomatik kapılarımız var.

Peki Star Trek evrenindeki bir başka alet olan ve değeri diğerleri kadar bilinmeyen hareket ettirici ışın konusunda ne durumdayız? Aslında bilim adamları bu ışın üzerinde denemeler yapıyor ve bazı nesneleri küçük mesafelerde hareket ettirebilmiş durumdalar. Ancak bu aletin geliştirilmekte olan bir başka versiyonu ise nesneleri ses ile hareket ettiriyor.

Nature Communications’ta yayınlanan yeni bir yazıya göre araştırmacılar küçük bir nesneyi, akustik hologramlar yardımıyla yerinden oynatmayı başardı.

Araştırmacılar bu deneylerinde bir grup küçük hoparlörü, nesneyi kaldırmak, döndürmek ve negatif yönlendirme yapmak için kullandı. Bunu yapmak içinse hoparlör düzeneği için bir yazılım geliştiren ekip, nesneyi hareket ettirmek istediklerinde belli hoparlörlere yüksek yoğunlukta ses dalgası verdirterek, nesnenin etrafında bir çeşit güç alanı oluşmasını sağlıyor. Aşağıdaki videolardan ilkinde, nesnenin hoparlörler yardımıyla kaldırıldığını ve yönlendirildiğini görebilecekken, ikincisinde ise negatif yönlendirmenin nasıl yapıldığına şahit olabileceksiniz.

Daha önceden yapılan bir araştırmada bu tür bir icadın su altında çalışabildiği kanıtlanmıştı ancak hava ile çalışan icat gerçekten önemli bir adım. Araştırmacılar bu teknolojinin ileride montaj hatlarında ve hastaların vücudundaki ilaçları hareket ettirmede kullanılabileceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz