Ses Patlaması Olmadan Süpersonik Olur mu?

1
Aerion Corporation AS2 AS2, Aerion Corparation'ın bir süpersonik özel jet modelidir.
Aerion Corporation AS2
AS2, Aerion Corparation’ın bir süpersonik özel jet modelidir.

13 yıl önceki emekliliğine kadar, süpersonik Concorde iki problemden muzdaripti: yeterli sonucu verememesi ve çıkardığı sesler (bu sonik patlamalar yüzünden uçuşu yasaklanmıştı). Şimdilerde Virgin ve Airbus gibi ağırsıklet şirketler süpersonik hızlarla uğraşmayı planlıyor. NASA da  düşük sesli süpersonik jet tasarımına başladı. Ama hiçbiri başarıya, şu an AS2 üzerinde çalışan Aerion Corporation kadar yakın değil.

Sessiz Yolculuk

Hava molekülleri süpersonik jete çarptığında, korkutucu bir ses patlaması olarak yere ulaşan, güçlü bir basınç meydana geliyor. Seyir hızı 1.2 Mach’a düşürüldüğünde (Concorde’un 2’ydi) yeryüzüne ulaşmadan sese engel olunacak.

Düz ve Karbon Ağırlıklı Kanatlar

Tipik süpersonik kanatlar üçgen şekli alacak şekilde biçimlenmiştir. Bu tasarım ağırlığı taşımak için avantajlıdır ama bunun yanında üretilen hava girdaplarını kanadın arkasına doğru sürükler. AS2’nin kanatları direk gövdeden çıkıyor, çok güçlü karbon liflerinin sayesinde de ince bir biçim kazanıyor. Bu sayede hava ince çizgiler üzerinden hareket ediyor ve bu sürüklenme %20 oranında azalıyor.

Sıkışma Noktası

AS2’nin 52 metre uzunluğundaki gövdesi uzatılmış bir kola şişesini andırarak kanat kısmında sıkışıyor. Bu daha pürüzsüz bir uçuş sağlarken kabin ekibi için de yeterli alana olanak sağlıyor.

Satışa Hazır Makinalar

Pahalı makinalar üretmek yerine Aerion hâlihazırda bulunabilen makinaları uyarlamayı hedefliyor. Mühendisler, büyük motorların fanlarındaki diametreleri düşürüp bu sayede verimde bir azalma meydana gelmeden çıkacak sesi standart uçak sesi düzeyine indirmeye çabalıyor.


Çeviren: Zeynep Bilgili

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz