Ses ve Biçim Arasındaki Algısal Bağlantılar, Kelimelerin Kökenlerini Ortaya Çıkarabilir

0
182
'Bouba/kiki' etkisi. Görüntü: Birmingham Üniversitesi

Dünya çapındaki çoğu kişi, uydurma ‘bouba’ kelimesinin yuvarlak ses biçimine sahip olduğunu ve uydurma ‘kiki’ kelimesinin kulağa sivri geldiğini kabul edecektir. Bu yeni keşif, konuşma dillerinin nasıl geliştiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Dilbilimciler, söz konusu etkinin bir kişinin konuştuğu dilden veya kullandığı yazı sisteminden bağımsız şekilde var olduğunu ve bu durumun, konuşulan kelimelerin kökenlerine dair bir ipucu niteliği taşıyabileceğini keşfetmişler.

Bu büyük keşif, ‘bouba/kiki etkisi’ araştırılırken ortaya çıkmış. Söz konusu etkide insanların büyük çoğunluğu (çoğunlukla da önceki çalışmalarda yer alan Batılılar), soldaki şekli sezgisel olarak ‘bouba’ kelimesiyle ve sağdaki şekli de ‘kiki’ kelimesiyle eşleştirmişler.

Uluslararası bir araştırma takımı, dokuz dil ailesini ve on yazı sistemini temsil eden 25 farklı dili konuşan 917 kişiyle anket yaparak, söz konusu etkinin kültürler arası çaptaki en büyük testini gerçekleştirmiş. Bunun sonucunda ise etkinin, dünya çapındaki toplumlarda görüldüğü keşfedilmiş.

Birmingham Üniversitesi ve Berlin – Leibniz Genel Dilbilim Merkezinde çalışan uzmanların öncülüğünde bulgularını Philosophical Transactions of the Royal Socitey B bülteninde yayımlayan araştırma takımı, bu gibi simgesel seslendirmelerin yeni kelimelerin oluşturulması bakımından küresel bir temel oluşturabileceğini söylüyor.

 

 

 

 

Kaynak: Birmingham Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here