Sigarayı Bırakmak, Kadınlar İçin Ayın Belirli Dönemlerinde Daha Zor Olabilir

0

cigarette-lady-flickr-adam-hinett

Kadınların regl dönemlerindeki dondurma ya da çikolata gibi gıdalara olan düşkünlüğü ya da ‘tatlı krizleri’ yaygın bilinen bir durumdur. Sigara bağımlıları içinse bu dönemdeki krizlerine sigara da dâhil olabilir. Biology of Sex Differences dergisindeki yeni bir çalışma, regl dönemlerinde beynin sigara ihtiyacını kontrol etmede daha zorlanabileceği ve bırakmaya çalışanlarınsa, sigara isteğini daha fazla tetikleyebileceğini açıkladı.

Araştırmacılar, sigara bağımlısı kadınlara, bir paket sigara gibi krizleri çağrıştıracak bir takım görüntüler gösterdiler ve beynin davranış kontrolü ve ödüllendirme bölümlerini incelemek için MR görüntülerini kullandılar.

Çalışmadaki kadınların yarısı foliküler (yumurtlama öncesi) fazda, diğer yarısı da luteal (regl öncesi) fazda olmak üzere incelendiler. Foliküler fazdaki kadınların sigara içeren görüntülere daha fazla tepki gösterdikleri ve davranış kontrol merkezlerindeyse daha zayıf kan dolaşımı olduğu belirlenirken, luteal fazdaki kadınların daha fazla davranış kontrol bölgelerini kullanabildikleri ve o bölgede daha normal kan dolaşımı seviyesine sahip oldukları belirlendi.

Pensilvanya Üniversitesi, Bağımlılık Araştırma Merkezi (Center for the Study of Addiction) bilim insanları vücuttaki hormon seviyesinin değişmesi sebebiyle bu durumun meydana geldiğini öne sürüyorlar. Foliküler fazda, progestron hormonu vücutta düşük seviyede bulunuyor. Hayvanlar üzerinde yapılan ilk çalışmalar progestronun davranışı kontrol etmede ve krizi azaltmada etkili olabileceğini gösterdi.

Yine de araştırmacılar çalışmaların yeterli olmadığını ve sigara içen kadınlar üzerinde daha detaylı bir araştırmanın yapılması gerektiğini açıkladılar. Araştırmaya katılan kadınların hormon seviyeleri belirlenmemiş ve regl dönemleri de katılımcılar tarafından verilmiş olduğu üzerinde duran araştırmacılar, katılımcıların regl dönemlerinin kesin olarak tespit edilmesi gerektiğini belirttiler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz