Sosyal Bağlantılar, Hint Şebeklerinin Beyin Yapısını Etkiliyor

0
Fotoğraf: Lauren JN Brent

Sosyal hayat ve beyin yapısı arasında ne gibi bağlantılar var? Pennsylvania Üniversitesi, Inserm’e (Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırma Enstitüsü) bağlı Kök Hücre ve Beyin Araştırmaları Enstitüsü ile diğer kurumlarda çalışan araştırmacılar, bu bağlantıyı Hint şebeklerinde anlamaya artık bir adım daha yakın.

Dün Science Advances bülteninde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, insan dışı primatlarda sosyal bağlantı sayısının, beynin sosyal karar verme ve empatiden sorumlu bölgelerindeki önemli düğümlerin boyutunu haber verdiğini keşfetmişler. Araştırmacılar ayrıca daha çok tımar arkadaşı olan şebeklerde, orta üst temporal girinti (STS) ve ventral-disgranular insulanın büyüdüğünü belirlemişler. Fakat beyin yapısı ile sosyal statü gibi diğer değişkenler arasında böyle bir bağlantı bulmamışlar.

Pennsylvania Üniversitesi Platt Laboratuvarında çalışan ve doktorasının dördüncü yılında olan baş yazar Camille Testard, “İlk defa canlı bir primat grubunun sosyal yaşamının karmaşıklığını beyin yapısıyla ilişkilendirebildik” diyor.

Pennsylvania Üniversitesinde profesör olan James S. Riepe, insanlardaki sosyal ağlar üzerine yürütülen önceki çalışmaların da bu ilişkiye işaret ettiğini söylüyor. “Örneğin literatürde, amigdalanın boyutundaki değişimler Facebook arkadaşlarınızın sayısına bağlanıyor. Fakat insanların sosyal etkileşimlerine yönelik ayrıntılı veri elde etmek zor çünkü insanları tüm gün takip edemeyiz” diyor Riepe.

 

 

 

 

Yazar: Michele W. Berger/Pennsylvania Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz