Sosyal Medyada Güvenlik Mesajları: Görüntüler Kelimelere Uyum Sağlamalı

0
Danny Nee/Unsplash

Yapılan yeni bir çalışmaya göre sosyal medya, insanları güvenli ve sağlıklı davranışlara yöneltmek amacıyla kullanıldığında, görüntülerle eşleşen kelimelerin kullanılması büyük önem taşıyor.

Araştırmacıların keşfettiğine göre küçük çocukları olan ebeveynler, sosyal medyadaki gönderilere baktıktan sonra; eğer gönderilerdeki görüntüler metindeki mesajlarla uyuşuyorsa, bir bebeğin nasıl güvenli şekilde uyutulacağına yönelik güvenlik mesajlarını daha iyi hatırlayabiliyorlar.

Çalışma, Journal of Health Communication bülteninde yayımlandı.

Çalışmanın baş yazarı ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nde halk sağlığı yardımcı profesörü olan Liz Klein şöyle aktarıyor: “Bilim insanları ve güvenlik uzmanları, sosyal medya hakkında sağlık kuruluşlarına ve diğer organizasyonlara yönelik alınan kararlarda pek çok kez yer almamıştı. Bunun sonucunda, güvenlik mesajıyla hiçbir alakası olmayan veya daha da kötüsü, kılavuzluğa ters düşen görüntüler karşımıza çıktı.”

Örneğin, güvenli uyumayı düşünelim. Araştırmacılar, bebek için tamponsuz bir beşiği savunan fakat tamponlu bir beşikte duran bebek görüntüsü kullanan gönderiler olduğunu bulmuşlar. Bisiklet kasklarıyla kafa travmasını önlemeye yönelik gönderilerin, bisiklet kaskı bulunmayan çocukların yer aldığı görüntülerle görselleştirildiğini görmüşler.

“Bu çalışmada, söz konusu uyumsuzlukların ne kadar önem taşıdığını anlamaya çalıştık. Mesela insanlar, görüntü doğru olmasa bile verilen mesajı anlıyor muydu? Görüntü gerçekten önemli miydi?” diyor Klein.

Misti Crane/Ohio Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz