Sosyal Tatiller Genel Refah Düzeyini Yükseltiyor

0
Sosyal tatiller, ailelerin genel refah düzeyini artırabilir. Doğu Finlandiya Üniversitesi

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre sosyal taliller, tatildeki kişilerin hayattan duyduğu genel memnuniyetin yanısıra bu kişilerin boş zamanlarından ve sosyal yaşamdan aldığı keyif miktarı ve kalitesini de artırıyor. Çalışmada sosyal tatillerin, tatil yapan kişilerin öznel refah düzeyine ve dahil edilme deneyimine olan etkileri inceleniyor.

Sosyal tatiller, genelde ekonomik, sosyal veya sağlıkla ilişkili zeminlerde dezavantajlı olan kişiler ya da ailelere verilen tatillere deniyor. Bu kişiler, böylelikle evden uzakta geçirecekleri ve normalde elde edemeyecekleri bir tatile çıkabiliyorlar. Farklı ülkeler, sosyal tatilleri farklı şekillerde fonluyor. Finlandiya’da ise bu tatiller, devletin sahibi olduğu kumar şirketi Veikkaus’tan elde edilen gelirlerle fonlanıyor. Araştırmacılar sosyal tatillerin, hayattan duyulan genel tatminde artış sağlamanın ötesinde; tatil yapan kişilerin işlerinden ve ekonomik durumlarından duydukları memnuniyeti de artırdığını keşfetmişler.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde çalışan proje araştırmacısı Elli Vento şöyle aktarıyor: “Evden uzakta tatile çıkmak, insanların yaşamlarına daha olumlu şekilde bakmasını sağlayabilir. Elde ettiğimiz sonuçlarda da bunun yansımasını görüyor olabiliriz. Sosyal tatillerde her şey dahildir ve market alışverişi yapmak zorunda kalmamak, tatil yapan bazı kişilerin ekonomik durumu üzerinde çok somut bir etki meydana getirebilir.”

Araştırmada ayrıca, sosyal tatillerin çocuklu aileler arasındaki eşitlik hissiyatlarını da güçlendirdiği bulunmuş. Daha önceki araştırmalarda dezavantajlı ebeveynlerin, çocuklarının kendi akranlarının büyük bir bölümü için mümkün olan şeylerden geri kaldıklarının gayet farkında oldukları gösterilmiş.

Doğu Finlandiya Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz