SpaceX Dragon kapsülü Mars’tan toprak örneği getirebilir

0

Mars’ta yaşam tartışması daha yeni başlıyor.

SpaceX’in Dragon kapsülü 2012’den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme götürüp getiriyor. Bir grup araştırmacı şimdi de Dragon kapsülünü Mars’a yollamayı ve oradan geri getirmeyi istiyor.

“Red Dragon” (Kızıl Ejder) konsepti, adı üstünde, sadece bir konsept. Gerçekleştirmek için henüz hiçbir resmi plan yok. Fakat bilim insanları bir Dragon kapsülünün 2020 Mars yüzey keşif aracıyla buluşabileceğini ve bu aracın topladığı Mars toprağı örneklerini Dünya’ya geri getirebileceğini söylüyor. Şimdiye kadar NASA’nın bu örnekleri Dünya’ya getirmek için bir planı bulunmuyor.

“Red Dragon” ekibi, bir Dragon kapsülünün ağır bir SpaceX roketiyle Dünya’dan fırlatılabileceğini, Mars’a yolculuk yapabileceğini ve tekerlekli keşif aracının yakınına iniş yapabileceğini söylüyor.

Robot kollarla donatılmış olan Dragon toprak örneklerini tekerlekli keşif aracından alabilir ya da bunu başaramazsa kendi toprak örneklerini toplayabilir ve bunları, kapsülün üst kısmında yer alan bir fırlatma aracına taşıyabilir. Sonra da fırlatma aracı bu örnekleri Dünya’ya geri getirebilir.

Bir avuç toz ve taş için bir hayli zahmetli görünüyor. Fakat Mars’ın geçmişte ve hatta bugün bile hayatı destekleyip desteklemediği ateşli tartışmalara konu oluyor. Bu tartışmalara bir nokta koymanın yolu da örnekleri bilim insanlarına ulaştırmak.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden Andy Gonzalez geçen hafta bir konferansta yaptığı açıklamada Red Dragon’ın “Yeni çıkan ticari teknolojilerin mevcut teknolojilerle bir araya gelmesi durumunda gerçekleştirilebileceğini” söyledi.

Elon Musk bu “Red Dragon” fikrinde yer almasa da, Dragon 2’nin katı ya da sıvı tüm yüzeylere iniş için tasarlandığını belirterek fikre Twitter’dan destek verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz