SpaceX, Dünya Üzerindeki Herkese İnternet Erişimi Sağlayacak

0

Sadece 3 milyar insan kaldı.

Bu makaleyi okuyabilmeniz, dünyada internete erişim sahibi olan 3.77 milyardan fazla insandan biri olduğunuz anlamına geliyor. Bu zaten iyi bir rakam olsa da (gerçekte dünya nüfusunun yarısından fazlası), yaklaşık 3 milyar diğer insanın böyle bir erişimi yok.

Neyse ki, gezegenin en uzak köşelerine internet götürmek için gösterilen bazı gayretler var. Bunlardan biri, SpaceX tarafından ortaya konuyor.

Kasım ayında Elon Musk’ın şirketi, yüksek hızlı ve küresel bir internet ağı tasarısının parçası olarak ABD Federal İletişim Kurulu’na (FCC) bir patent başvurusu yaptı.

SpaceX, ABD genişbant altyapısı konusunda 4 Mayıs’ta yapılan Meclis oturumunda, bu tasarıyı doğruladı.

SpaceX’in uydu hükümet ilişkileri başkan yardımcısı olan Patricia Cooper, hazırlanan bir demeci oturum sırasında şöyle açıkladı: “SpaceX, ABD ve dünya çapındaki müşterilere yüksek hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı geniş bant hizmeti vermeyi tasarlıyor. Bunlara, mevcut ağlardan yeterli hizmet alamayan veya şu an hizmet alamayan bölgeler de dahil.”

SpaceX, 2019 ile 2024 yılları arasında yörüngeye 4.425 uydu koyarak ABD ve dünyanın geri kalanındaki genel internet hızlarını ve bağlantı koşullarını geliştirmeyi tasarlıyor.

Uydular, şirketin Falcon 9 roketleri aracılığıyla birçok yığın halinde uzaya taşınacak.

Birleşmiş Milletler geçenlerde internet erişiminin temel bir insan hakkı olduğunu ilan etmişti. Günümüzdeki bazı şirketler ücra bölgelere internet hizmeti götürmekten kaçındığı için, SpaceX’in uğraşları, dünyanın bütün vatandaşlarının bu haktan yararlanmasını sağlama çabalarında devasa bir adım niteliği taşıyacak.

Cooper şöyle söylüyor: “Büyük oranda, kırsal ve ‘ulaşılması zor’ alanlardaki mevcut hizmet eşitsizliği, bu bölgelerde bağlanabilirliğe ulaşmak için gerekli olan ağır ve dürüst sermaye harcamalarının sonucu niteliğinde.

Fakat Elon Musk’ın şirketi, geliştirilmiş internet hizmeti yoluyla küresel ara bağlantısallık için çalışan tek şirket değil.

Facebook, dünyanın en uzak köşelerine internet ışınlamak için devasa ve güneş ışığıyla çalışan insansız hava araçları kullanıyor, AT&T mevcut elektrik hatları yoluyla wifi ulaştırmak istiyor ve New York ile Kanada‘nın bütün vatandaşlarına genişbant sağlama girişmleriyle birlikte, hükümetler de eyleme dahil oluyorlar.

SpaceX, bu amaca katkı yapmak konusunda isteklidir.”

“SpaceX, Birleşik Devletler ve dünya çapında yüksek hızlı, güvenilir ve satın alınabilir genişbant internet bağlantısallığını büyütmek için çözümün bir parçası olmayı umuyor,” diyor Cooper.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz