SpaceX İlk Büyük Askeri Anlaşmasını İmzaladı

0

cfdgdgkweaafrmc.jpg_large

Bu hafta SpaceX için güzel bir haftaydı. Özel uzay uçuşu firması uzaya askeri yük fırlatmak için büyük bir anlaşma imzaladı. Bahsettiğimiz iş çok uzun zamandır sanayi devleri Boeing ve Lockheed Martin’in ortak girişimi olan ULA (United Launched Allience) tarafından yapılıyordu.

Mayıs 2018’de SpaceX, Hava Kuvvetleri için Falcon9 roketiyle GPSIII olarak adlandırılan bir GPS uydusunu uzaya gönderecek. Ve şirket tarafından yapılan diğer bir duyuruya göre SpaceX aynı yıl Dragon kapsülünü de Mars’a fırlatmayı planlıyor.

2018 SpaceX için büyük bir yıl olacak.

Askeri bir uyduyu fırlatmak, Mars’a iniş yapmak kadar heyecan verici durmasa da, uzay erişilebilirliğin tabiatının değişecek olması bu haberi de önemli hale getiriyor. On yıllık bir süredir, ULA askeriyenin uzaya ulaşımını sağlayan yegane şirketti. Mayıs 2015’te SpaceX’in duyarlı yükü fırlatma iznini almasıyla, anlaşma imzalamak için rakip olan bu iki şirketin rekabeti kazanabilmek için fiyat düşüşüne gideceği umuluyordu.

Bunun yerine, ULA sözleşme teklifini bile azaltmadan yarıştan ayrıldı. ULA’nın güvenirliği benzersiz olmasına rağmen, fiyat olarak SpaceX’in yanına bile yaklaşamadı. SpaceX’in ortalama fırlatma maliyeti 61.2 milyon dolar iken ULA’nın maliyeti 225 milyon dolardı. ULA’nın fırlatma için Rus yapımı RD-180 roket motorlarını kullanması siyasi sebeplerden dolayı ULA’nın gözden düşmesine sebep oldu.  ULA siyasi sebeplerden dolayı ortaya çıkan yasağın şirketi anlaşma imzalamak için gerekenden daha az roket motorunu elinde bulundurmasına yol açtığını iddia ediyor.

SpaceX roketi fırlatmak için 82.7 milyon dolar ödeme alacak.

SpaceNews’in notu:

Sözleşme, Savunma Bakanlığı’nın önceden yalnızca küçük ve deneysel uyduları emanet ettiği Elon Musk’ın şirketi için önemli bir adım. Bu anlaşma kurulduğu günden beri büyük bileti ulusal güvenlik uyduları olan Atlas ve Delta ile bölüşen Hava Kuvvetleri Evrimleşmiş Harcanabilir Fırlatma Aracı Programı’nın (Air Force’s Evolved Expendable Launch Vehicle Program) SpaceX’e ilk ödülüdür.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz