SpaceX Patlayan Roket İçin Sabotaj İhtimalini Araştırıyor

0
1 Eylülde SpaceX’in Falcon 9 roketi fırlatma rampası üzerinde test ateşlemesi için yakıt dolumu yapıldığı esnada patladı. Patlamanın temel nedeni hala meçhul
1 Eylülde SpaceX’in Falcon 9 roketi fırlatma rampası üzerinde test ateşlemesi için yakıt dolumu yapıldığı esnada patladı. Patlamanın temel nedeni hala meçhul
1 Eylülde SpaceX’in Falcon 9 roketi fırlatma rampası üzerinde test ateşlemesi için yakıt dolumu yapıldığı esnada patladı. Patlamanın temel nedeni hala meçhul

SpaceX, birkaç hafta önce yakıt dolumu esnasında patlayan roketi için ilk etapta sorunun yüksek basınçlı helyum sistemindeki sızıntıdan kaynaklandığını düşündü. Fakat firma hala sızıntının hangi noktada gerçekleştiğini bulmaya çalışıyor. Washington Post’un haberine göre ise firma Scooby Doo tarzı bir sabotaj riski üzerinde duruyor.

Geçtiğimiz haftalarda Meksika’daki bir konferansta konuşan Elon Musk “Meydana gelen olay için bariz görünen tüm  ihtimalleri eledik; dolayısıyla geriye daha düşük ihtimalli senaryolar kalıyor” yorumunu yaptı.

WaPo haberine göre patlamanın görüntülerini incelendikten sonra, yakında bulunan ve SpaceX’in askeri projelerdeki rakibi olan eski usül roket fırlatma firması ULA (United Launch Alliance – Birleşmiş Fırlatma İttifakı)’nın sahip olduğu bir binanın tepesinde “garip bir gölge ve sonrasında beyaz bir nokta” tespit edildi. WaPo SpaceX fırlatma alanının açık bir şekilde bu binanın görüş alanında olduğunu belirtiyor.

Buna rağmen gölge yeterli bir materyal oluşturmuyor, ve ULA SpaceX’in binanın üst katını incelemesine izin vermese de bu bölümde olağan dışı bir duruma rastlamadığını söylüyor. Belki de bir hayalettir?

Elon Musk’ın önceki bir ifadesine göre inceleme özellikle “alevler yükselmeden hemen önce duyulan görece düşük bir patlama sesine” odaklanmış durumda.

Açıkçası ULA’nın SpaceX ile fiyat alanında rekabet etmesi imkansız, dolayısıyla SpaceX’i güvenilmez gösteren her durum ULA için bir nimet. Buna rağmen sabotaja yönelik ipuçları iştah kabartıcı olsa da, spekülasyonları birer roman konusu olmak üzere kenara bırakmakta fayda bulunuyor. ULA, Blue Origin veya herhangi bir roket firmasının böyle bir olaya kalkışması son derece aptalca olurdu.

Çok daha büyük bir ihtimalle SpaceX veya üretim bandındaki biri işi batırdı. Çünkü roket biliminin ne olduğu aşikar. Oldukça yüksek basınç ve sıcaklık değerlerinde işleyen birçok hareketli parça bulunuyor ve bir sürü durum ters gidebilir. Fortune’un ifadesine göre SpaceX dış etkenleri inceleyerek çok şey kazanabilir.

SpaceX ise kendi açısından olaya ilişkin tüm olasılıkları değerlendirmeye çalıştığını ifade ediyor.

SpaceX’in iletişim birimi yöneticisi Dex Torricke-Barton “Kaza İnceleme Takımı bu anormalliğin tüm olası nedenlerini araştırma yükümlülüğünü taşıyor, ve araştırma tamamlanana kadar olayla ilgili herhangi bir spesifik neden hakkında yorum yapmayı düşünmüyoruz. Sorumluluk taşıyan her incelemeden bekleneceği şekilde kazayı takiben soruşturmayı destekleyebilecek bütün verileri toplamaya gayret ettik” açıklamasında bulunuyor.

İnceleme devam ediyor.


Çeviren : Kenan Tümer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz