SpaceX’e Göre Starlink Uydu İnterneti, Şimdiden 100 Mbps Hızda İndirme Yapabiliyor

0
SpaceX uydu çanağı. Spacex

SpaceX, hızla büyüyen internet sağlayıcı uydu filosunun, ilk testlerde umut verici sonuçlar getirdiğini söylüyor.

SpaceX’te kıdemli bir ruhsatlama mühendisi olan Kate Tice’ın söylediğine göre, şirketin Starlink projesindeki internet hizmetinin beta sürümünde yapılan dahili denemeler, “süper düşük gecikme ve saniyede 100 megabitten fazla indirme hızları” sergiliyor.

“Bu durum, gecikme hızımızın en hızlı çevrimiçi bilgisayar oyunlarını oynamaya yetecek kadar düşük olduğu ve indirme hızlarımızın da birden fazla HD filmi aynı anda aktarıp, yine de boş bant genişliğinin olacağı anlamına geliyor” diye ekliyor Tice.

Starlink girişimi, nihayetinde yörüngeye on binlerce geniş bant uydu göndermeyi ve Dünya’yı para yetirilebilir yüksek hızlı internet ile kaplamayı umuyor. SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Starlink’in kırsal ve uzak bölgelere internet ulaştırmasını umduğunu söylüyor. Şirket, şimdiden 700’den fazla uydu fırlatmış durumda.

Tice ayrıca, SpaceX’in geçenlerde uydulararası bağlantılarla donatılmış iki yörünge uydusunda bir test gerçekleştirdiğini duyurdu. Bunlar gayri resmi adıyla “uydu lazerleri” olarak biliniyor.

Bu teknoloji, Starlink uydularının önce yere ve sonra uyduya veri aktarmaktan ziyade; yörüngede doğrudan birbirlerine veri aktarmasını mümkün kılıyor.

“Starlink uyduları, bu uzay lazerleriyle birlikte yüzlerce cigabayt veri aktarabildi. Bu uzay lazerleri tamamen geliştiği zaman, Starlink dünya çapında veri aktarabilen en hızlı seçeneklerden biri haline gelecek” diyor Tice.

Morgan McFall-Johnsen/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz